Szanowni Państwo,

Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !

Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi

w godzinach od 7:30 do 15:30 w formie zdalnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:


81 534-82-90


534-032-029


533-485-990

oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Barwy wolontariatu - Nasz kandydat

   Na stornach www.wolontariat.ogr.pl pojawiła się informacja o szóstej edycji konkursu dla Wolontariuszy pt. ,,Barwy wolontariatu''. Konkurs skierowany jest do wolontariuszy i organizacji w których się udzielają. Kapituła konkursu wybiera laureatów, którzy zostają zaprezentowani podczas Gali Wolontariatu. Tegoroczna Gala, odbędzie się 10 grudnia 2006 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, jej transmisja będzie w Programie 2 TVP. Honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Sejmu, Marek Jurek. Organizatorem Konkursu jest Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce, jej przedstawiciele tworzą Komitet Organizacyjny Konkursu.
   Przez dany okres działalność wolontariatu rozpowszechniła się na różnych obszarach życia społecznego. Dzięki temu aktywność wolontariuszy przybiera nowych wymiarów i nakreśla nowe barwy, dlatego też fakt ten był inspiracją do zatytułowania tegorocznego konkursu. W trosce o rozwój wolontariatu w Polsce oraz przez chęć nagrodzenia wolontariuszy Centra Wolontariatu skupione w Sieci Centrów Wolontariatu organizują dany konkurs, poprzez który można zaprezentować ciekawe osoby i sylwetki tych, którzy zaangażowani są w działalność wolontarystyczną. Nasza Agencja wytypowała Rafała Gołębiowskiego, wszechstronnego wolontariusza udzielającego się na wielu szczeblach aktywności wolontariackej. Poniżej można przeczytać wspomnienia Rafała i refleksje dotyczące jego wolontariatu.

 

Krótko o mnie.....

   Nazywam się Rafał Gołębiowski, mam dwadzieścia trzy lata i od kilku lat angażuje się w pracę wolontariacką. Z wykształcenia jestem cukiernikiem, ponadto aktywnie działam w lubelskich instytucjach i organizacjach. Wspomagam bezinteresownie pracę: Domu Dziecka nr 2 przy ul. Narutowicza, Pogotowia opiekuńczo - wychowawczego przy ul. Pogodnej oraz Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych. Chcę zachęcić osoby do podjęcia wolontariatu i pomocy innym ludziom. Uważam, że wolontariat to bardzo ciekawe i interesujące zajęcie, można wiele dowidzieć się o różnych organizacjach i zdobyć duże doświadczenie. Chciałbym przedstawić swoją sylwetkę wolontariusza i podzielić się swoimi refleksjami na temat mojej działalności. W przyszłości myślę nad założeniem organizacji lub fundacji, która prężnie działaby na terenie Lubelszczyzny i pomagała ludziom.

 

Co mnie skłoniło do podjęcia aktywności wolontariackiej

   Pracę wolontariusza rozpocząłem sześć lat temu. Zbierałem pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestniczyłem w akcjach Ewy Dados "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Pracuję dla innych ponieważ jestem wdzięczny za uratowanie mi życia. Jako dziewięciolatek przeszedłem ciężkie zatrucie pokarmowe. Pamiętam jak w ciągu kilkunastu godzin stan mojego zdrowia pogarszał się z godziny na godzinę tak, że prawie traciłem przytomność. Niestety karetka, którą wzywała moja rodzina, odmawiała przyjazdu po mnie, a przychodnie zdrowia były zamknięte ze względu na nocną porę. Dzięki pomocy dziadków znalazłem się pod opieką miejscowej Lekarki, która udzieliła mi niezbędnej pomocy oraz zadzwoniła po karetkę. Przy okazji ostro skrytykowała dyżurnego za zaniedbanie przyjazdu do umierającego dziecka. Jestem wdzięczny Pani Doktor za udzielenie mi pierwszej pomocy, a także lekarzowi, który po mnie wówczas przyjechał. Powiedział on wtedy, że nawet jeśli straci pracę poruszy w szpitalu sprawę zbagatelizowania ciężkiego stanu mojego zdrowia przez dyżurnego pogotowia. Dzięki temu wydarzeniu zrozumiałem, że pomoc udzielona innym jest bardzo ważna, bo doświadczyłem jej osobiście.

 

Praca w domu dziecka i pogotowiu opiekuńczo-wychowawczym

   Co roku biorę czynnie udział przy akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbieram pieniążki do puszek oraz uczestniczę i pomagam prowadzącym w lokalnych programach TV, zachęcam publiczność do zabawy w studio telewizyjnym. W Domu Dziecka nr 2. przy ulicy Narutowicza zajmuję się organizowaniem zabaw dla dzieci głównie dyskotek i karaoke. Organizuję zajęcia taneczne, naukę tańca, imprezy dyskotekowe, prowadzenie karaoke, pomagam w prowadzeniu teatru- zajmuje sie nagłośnieniem. Organizuje koncerty np. z okazji Dnia Matki. Prowadzę zbiórki na wyjazd dzieci na wakacje. Obecnie jestem zaangażowany w prace przy organizacji festynu, którego celem jest zebranie pieniędzy na wakacje dla dzieci wymienionego wyżej domu dziecka. Natomiast w pogotowiu opiekuńczo-wychowawczym na Pogodnej organizuję zabawy dla dwóch trzylatków, np. organizuję im oglądanie bajek na video. Zaciekawiła mnie ta praca, bo lubię dzieci. Kiedy do nich przychodzę jako wolontariusz wczuwam się w rolę wychowawcy. Staram się nawiązać z nimi jak najlepszy kontakt, rozmawiać i spędzać wspólnie czas.

 

Jak zostałem wolontariuszem w Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych

   O Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych dowiedziałem się od mojej cioci. To ona powiedziała mi, że ta instytucja pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, więc postanowiłem skorzystać z jej usług. Przy okazji rejestracji w agencji dowiedziałem się, że istnieje przy niej wolontariat, który skupia grupę młodzieży pomagającej osobom niepełnosprawnym. Dołączyłem do nich. Jako wolontariusz agencji pomagałem jej klientowi, który jest muzykiem w nagrywaniu jego własnych kompozycji muzycznych oraz w przygotowaniu występu artystycznego. Pomagałem także beneficjentce Agencji w składaniu dokumentów dotyczących dofinansowania na wózek inwalidzki. Służyłem rozmowa i opieką. Natomiast w samej Agencji pomagałem pracownikom w recepcji, reorganizacji biura, rozpowszechnianiu plakatów, oraz innych pracach związanych z codziennymi obowiązkami pracowników. Czuję sympatię osoby, której pomagam, czuję sie tu potrzebny, akceptowany. Daje mi to dużą satysfakcję, pomaga w przystosowaniu się do warunków pracy w innych placówkach. Zdobywam doświadczenie, a to pogłębia moje myślenie jak postępować z ludźmi i kontaktować sie z nimi. Dany wolontariat rozwija moje pozytywne myślenie, naukę szybkiego myślenia, podejmowania decyzji i konstruktywnego rozwiązywania problemów. Czuję się jako partner, współpracując z pracownikami i pomagając innym. W agencji jest bardzo ciepła atmosfera, wraz z grupą osób podejmuje różne decyzje i pomagam w najpilniejszych sprawach. Moimi głównymi zadaniami jest obsługa klienta Agencji. Moje czynności polegają na dojeżdżaniu do klientów Agencji i pomocy im w codziennych sprawach i obowiązkach, np. dowóz dokumentów, zakupy spożywcze, pomoc w organizacji nagłaśniania koncertu jednemu z klientów. Moje pierwsze spotkanie z jednym z klientów Agencji było zarazem pierwszym i jednym z najważniejszych moich obowiązków wolontariackich w Agencji. Poznałem się z wyżej wymienioną osobą przy rejestracji, rozmawiałem z nim długo i bardzo się polubiliśmy. Koordynator wolontariuszy skierował mnie właśnie do niego w celu pomocy przy jego koncercie, w którym byłem odpowiedzialny za nagłośnienie. W 2004 roku uczestniczyłem w szkoleniu pt. Dlaczego warto być wolontariuszem, zorganizowanym przez Centrum Wolontariatu w Lublinie. Dzięki temu zyskałem doświadczenie w pracy z innymi wolontariuszami oraz poznałem podstawy prawne, ideę wolontariatu jako ideę cywilizacji miłości.

 

I co dalej.....

   Pracując jako wolontariusz mam dużą satysfakcję, praca ta nadaje sens mojemu życiu. Chciałbym, aby więcej osób angażowało się w bezinteresowną pracę na rzecz innych. Może w przyszłości założę placówkę lub fundację, która pomagałaby osobom chorym. Myślałem, aby założyć fundację wspierającą pracę hospicjów, których podopiecznymi są dzieci. Moim przesłaniem dla innych ludzi jest, aby podejmowali się jak najwięcej aktywności i działalności na rzecz innych. Jest to wspaniałe uczucie. Wolontariat jest dla mnie wspaniałą przygodą, rozwijam się tam i czuję się potrzebny . Rozwijam skrzydła możliwości i dzięki temu pozytywnie nastawiam się do świata i ludzi.
Rafał Gołębiowski

Zobacz także wywiad z Panem Rafałem Gołębiowskim.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2020r.
Stronę odwiedzono 19307757, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON