1 procent
zobacz >>>

Konferencja "Psychiatria i sztuka"

    W dniach od 19 maja do 20 maja br. w Kazimierzu odbyła się III konferencja z cyklu "Psychiatria i sztuka", pt. Przeżycia, Twórczość Literacka, Terapia. Głównym organizatorem konferencji był Lubelski Regionalny Zespól Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, zaś gospodarzem konferencji był Pan dr Tadeusz Młynarczyk. Pierwszy dzień konferencji wypełniony był wystąpieniami: dr Tadeusza Młynarczyka, dr Andrzeja Kowala-Krakowski Szpital im. Babińskiego, prof. dr hab. Anny Grzywa -Klinika Psychiatrii w Lublinie, dr hab. Magdaleny Tyszkiewicz-Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni, mgr Anny Jędryczki-Hamery-Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji Art. z Wrocławia, mgr Ewy Angowskiej -Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi, dr Marii Pałuby- Szpital w Tworkach, red. Waldemara Michalskiego-kwartalnik "Akcent" oraz red. Marii Brzezińskiej- Radio Lublin. W drugim dniu sesję interdyscyplinarną prowadzili: dr Maria Pałuba, dr Andrzej Kowal, dr Zbigniew Podbielski, mgr Katarzyna Sośniak- Klinika Psychiatrii w Katowicach, mgr Maciej Malec-Ośrodek Wsparcia Społecznego Warszawa.
   Przedmiotem konferencji była twórczość plastyczna i literacka pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, która w procesie leczenia staje się najbardziej skuteczną formą rehabilitacji i jednocześnie resocjalizacji.
   Prezentacja twórczości pisanej i plastycznej osób z niepełnosprawnością umysłową, czy psychiczną okazała się niezwykła.
   Niezwykłą okazała się także sama obecność pacjentów na konferencji, będących twórcami i czynnymi uczestnikami w konferencji, którzy wypowiadali się o swoim tworzeniu, jako niezbędnym elementem zdrowienia, w tym wychodzenia z totalnej izolacji jaką niesie za sobą choroba.
   Twórczość plastyczna i literacka pacjentów z zaburzeniami psychicznymi zyskuje coraz większe zainteresowanie wybitnych literatów, aktorów oraz reżyserów. Niezwykłe pomysły, kreatywność, wyjątkowość w postrzeganiu świata i jej autentyczność uwidoczniona w tworzeniu plastycznym czy literackim, staje się sposobem na życie, lekarstwem na odrzucenie i izolację, daje poczucie bycia zauważonym.
Poczucie bycia kimś ważnym daje radość, ukojenie, zaspokojenie potrzeb emocjonalnych- to terapia, a więc element rehabilitacji.
   Edukacja społeczna, to najważniejszy cel działań rehabilitacyjno-terapeutycznych przez ekspresję słowną i plastyczną, która czasami stanowi jedyną formę komunikacji. Natomiast budowanie więzi i tym samym wspólnoty staje się najbardziej skutecznym elementem rehabilitacji. We współczesnym świecie człowiek czuje się bardzo osamotniony, gdyż został zerwany kod komunikacji, ludzie przestają do siebie mówić, przez co nie mogą się porozumiewać.
Wydaje się, że ekspresja słowna i plastyczna może ten zerwany kod zarejestrować.
   Obecnie poziom edukacji społecznej zarówno rodzin jak i społeczeństwa na temat niepełnosprawności psychicznej jest na poziomie zerowym.
   Dlatego też tak bardzo potrzeba zróżnicowanych działań terapeutycznych i rehabilitacyjnych, które mogą stać się nieodzownym elementem zdrowienia i sposobem na przełamywanie barier.

Halina Dziurdzińska- specjalista ds. rehabilitacji, 22 maja 2006r.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 27.02.2020r.
Stronę odwiedzono 18644578, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON