1 procent
zobacz >>>

Zajęcia z aktywizacji zawodowej - trening przed Giełdą pracy

Pierwsze trzy dni nowego tygodnia, tj. 14-16 września 2009 r. upłynęły pracowicie na Zajęciach z aktywizacji zawodowej, zorganizowanych w siedzibie Agencji Zatrudnienia Fundacji FUGA MUNDI, przy ul. Krochmalnej 13/1 w Lublinie.

Tym razem utworzono dwie grupy kursantów. Pierwsza z nich zorganizowana została w ramach projektu Rynek pracy otwarty dla wszystkich współfinansowanego z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego ogólnym celem jest podniesienie potencjału i kwalifikacji zawodowych oraz wprowadzenie na rynek pracy kobiet niepełnosprawnych w wieku 50+, zdolnych i gotowych do podjęcia zatrudnienia. W zajęciach tejże grupy uczestniczyło kilkanaście kobiet spełniających warunki uczestnictwa w projekcie.

Większą część wykładów, jak i zajęć praktycznych prowadziły w powyższej grupie nasze specjalistki: Natalia Oniszczuk - psycholog/doradca zawodowy oraz Magdalena Mazur -doradca zawodowy. Wsparcie dla Pań stanowili inni specjaliści, zatrudnieni w Agencji Zatrudnienia Fundacji FUGA MUNDI, m.in.: Ireneusz Jóźwicki - pośrednik pracy.

Drugą grupę Zajęć z aktywizacji zawodowej zorganizowano w ramach projektu Agencja Zatrudnienia Fundacji FUGA MUNDI współfinansowanego także z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt ten skierowany jest do osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności zamieszkałym na terenie województwa lubelskiego, jak również województw ościennych: podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Uczestnikami warsztatów było kilkanaście osób - zarówno kobiet i mężczyzn.

Wykładowcami oraz osobami prowadzącymi zajęcia praktyczne w grupie drugiej byli nasi specjaliści: Anna Łagód - psycholog, Anna Kur - doradca zawodowy oraz pośrednik pracy - Kamil Skowron.

Warsztaty podzielone zostały na 3 bloki tematyczne przeznaczone kolejno do realizacji podczas trzydniowego ich trwania. Pierwszy dzień rozpoczęto od integracji uczestników każdej z grup warsztatowych. Następnie skupiono się na bilansie kompetencji słuchaczy, celach, jakie chcą realizować w pracy zawodowej i życiu prywatnym, stanowiącym niezbędny warunek planowania i późniejszego efektywnego działania.

Na wtorek zaplanowano zapoznanie uczestników zajęć m.in. ze specyfiką lokalnego rynku pracy. Tu nieocenioną pomocą wykażą się nasi pośrednicy pracy, którzy doskonale znają kondycję rynku pracy na Lubelszczyźnie, dynamice i kierunkach jego zmian. Przybliżą ponadto prawne i ekonomiczne aspekty zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Specjaliści przedstawią następnie korzyści płynące ze świadczenia nieodpłatnej formy pracy -wolontariatu oraz uczestnictwa w szkoleniach stanowiące jedną z form podnoszenia kwalifikacji. Drugi dzień zakończy się przedstawieniem żelaznych zasad, którymi należy się kierować, aby prawidłowo zredagować dokumenty aplikacyjne: CV oraz list motywacyjny. Prowadzący przestrzegać będą słuchaczy przed błędami najczęściej popełnianymi podczas przygotowywania tych dokumentów i podkreślą, że treść, ale również szata graficzna jest bardzo ważna, gdyż świadczy o autorze dokumentów.

Środa, 16 września 2009 roku upłynie uczestnikom Zajęć z aktywizacji zawodowej na przygotowaniach do rozmowy z pracodawcą. W ramach zajęć tego dnia słuchacze odpowiadać będą na pytania, m.in. "Gdybyś wiedział/a, że coś jest możliwe do wykonania, do czego byłabyś zdolny/a, co chciał/abyś osiągnąć". Pytania takie mają za zadanie wzbudzenie refleksji na temat planów i marzeń związanych z życiem zawodowym. Następnie prowadzący zajęcia wskażą uczestnikom rolę budowania sieci kontaktów w poszukiwaniu pracy oraz wagę komunikatów werbalnych i niewerbalnych w rozmowie z pracodawcą. W tym momencie bardzo pomocny będzie film instruktażowy, w którym jego twórcy w przystępny sposób przedstawią zasady, jakimi powinny kierować się osoby wybierające się na rozmowę kwalifikacyjną. Po zapoznaniu się ze wszystkimi powyższymi zasadami nadejdzie czas na ćwiczenia praktyczne, czyli odgrywanie scen rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie każdy uczestnik wcielał się będzie w rolę osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Ćwiczenie to pozwoli wychwycić błędy, jakie popełniają uczestnicy kursu, a ich uświadomienie pozwoli na ich eliminację podczas prawdziwego egzaminu - rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Ten egzamin już we czwartek, 17 września 2009 roku w siedzibie Agencji Zatrudnienia Fundacji FUGA MUNDI. Tego właśnie dnia odbędzie się Giełda Pracy, w której uczestniczyć będą wszyscy uczestnicy ostatnich warsztatów z aktywizacji zawodowej.

Życzymy wszystkim powodzenia!Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 27.02.2020r.
Stronę odwiedzono 18643583, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON