1 procent
zobacz >>>

"Bajka- Pomagajka"

   W warszawskim Instytucie Matki i Dziecka rusza akcja pod tajemniczym tytułem "Bajka - Pomagajka". Szpital to miejsce, gdzie dziecko nie czuje się naturalnie. Igły, strzykawki, kroplówki, białe fartuchy, wszystko to działa na dziecko potęgując w nim strach i niepewność. Nie zawsze zdarza się tak, że w tym trudnym doświadczeniu towarzyszą dziecku jego rodzice, czasami maluch zostaje w szpitalu sam. Nie może się odnaleźć w trudnej szpitalnej rzeczywistości, a gdy dochodzi jeszcze do tego ból, na twarzy dziecka pojawiają się łzy i przerażenie.

   Z myślą o takich maluchach powstała akcja "Bajka - Pomagajka". Czytając bajki sprawia się dziecku ogromną radość. Może się ono wówczas przenieść w kolorowy świat, pełen przygód i radości. Bajki terapeutyczne działają na dziecko uspokajająco, trzeba jednak wiedzieć jak powinny być one zbudowane. Dziecko bardzo często utożsamia się z bohaterem opowieści, bajka powinna być więc odpowiedzią na nurtujące dziecko pytania i wyjściem z konkretnej trudnej sytuacji.

   W czytaniu bajek małym pacjentom szpitali pomagają wolontariusze. Oni także często są twórcami bajek terapeutycznych. Dzięki nim biały szpitalny świat zmienia się w krainę marzeń i snów. Żadna, nawet najlepsza opowieść nie zastąpi rodzica, ale może przynieść chociaż chwilową ulgę podczas jego nieobecności.

   Warto, by taka akcja podjęta została także przez inne szpitale, choć zapewne w wielu z nich działają wolontariusze organizujący dzieciom szpitalny czas, przygotowujący zabawy, konkursy, przedstawienia, a także czytający książki. Dzięki nim szpital nabiera kolorów a w salach słychać już nie tylko płacz dzieci, ale gdzieniegdzie pojawia się głośny, promienny śmiech.

   Wielu wolontariuszy angażuje się w różne działania na rzecz szpitala np. organizuje zbiórki książek, materiałów biurowych, zabawek i wyposaża w te przedmioty szpitalne świetlice, tak, by nawet wtedy, gdy wolontariuszy nie będzie w szpitalu, mali pacjenci mieli pod ręką zabawki.

Magdalena Mazur -koordynator wolontariuszy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 18.10.2019r.
Stronę odwiedzono 18104219, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON