1 procent
zobacz >>>

Dobre Praktyki

   Waldemar Kowalczyk jest młodym dwudziestoczteroletnim mieszkańcem Lublina pasjonującym się komputerami i informatyką. Z wykształcenia jest technikiem informatykiem. Korzystał z usług Agencji Zatrudnienia i nadal jest z nią związany wykonując dla niej świadczenia wolontariackie. Jako wolontariusz pomagał w zakupie sprzętu komputerowego jednej z klientek Agencji mieszkającej w Świdniku, a obecnie uczy ją jak korzystać z podstawowych programów komputerowych. Jest również pracownikiem sklepu komputerowego w Lublinie.

Katarzyna Pecyna: Od kiedy pasjonujesz się informatyką i komputerami?
Waldemar Kowalczyk: Informatyką interesuję się odkąd dostałem pierwszy komputer, a miałem wtedy dziesięć lat. Pamiętam, że po dwóch tygodniach przestał działać. Wtedy jeszcze pierwszą naprawę robił informatyk, później komputery reperowałem już sam. Zawsze interesowało mnie ogólne działanie komputera i jego oprogramowania. Często rozkręcałem komputer i patrzyłem jak jest zbudowany. Obecnie jeśli mój komputer działa źle albo w ogóle nie chce pracować jest zaraz naprawiany przeze mnie.


KP: Dlaczego chciałeś zostać wolontariuszem w Agencji Zatrudnienia?
WK: Kiedy pierwszy raz pojawiłem się w Agencji miałem dużo wolnego czasu, który chciałem pożytecznie wykorzystać. Wtedy jeszcze nie pracowałem. Propozycja odbycia wolontariatu w Agencji Zatrudnienia spodobała mi się ponieważ zaproponowano mi, abym świadczył pomoc przy takich czynnościach, które są zbieżne z moimi zainteresowaniami.

KP: Na czym dokładnie polegają zadania, które wykonujesz jako wolontariusz Agencji?
WK: Doradzałem w zakupie odpowiedniego komputera pani Marzenie klientce Agencji . Dodatkowo uczę ją obsługi sprzętu komputerowego i programów komputerowych. Na samym początku kiedy kupiliśmy komputer zapoznałem jego posiadaczkę z ogólną obsługą komputera. Następnie pomogłem jej w zainstalowaniu Internetu. Od tamtego czasu uczę ją korzystania z pakietu Office i programów multimedialnych. Po kolei przerabiamy poszczególne programy tego pakietu.

KP: Czy interesujesz się językami programowania komputera i wykorzystujesz je w swojej pracy?
WK: Podczas nauki w studium informatycznym poznałem takie języki jak: Pascal, Delphi, html. Większość kolegów i koleżanek z klasy korzystała wtedy z mojej pomocy przy tworzeniu stron internetowych. Obecnie w swojej pracy zajmuję się głównie serwisem sprzętu komputerowego i składaniem nowych komputerów.

KP: Czy trudno jest pogodzić pracę zawodową z pracą wolontariusza?
WK: Jest to trudne, ale wykonywalne. W okresie kiedy byłem wolontariuszem znalazłem pracę, co utrudniło mi wykonywanie obowiązków wolontariusza z powodu braku wolnego czasu. Nie chciałem jednak zostawiać niedokończonej, a rozpoczętej przeze mnie pracy wolontariusza. Postanowiłem pomagać pani Marzenie i przyjeżdżać do niej w niedziele.

KP: Czy praca, którą wykonujesz jako wolontariusz sprawia ci jakieś trudności?
WK: Mam bardzo mało wolnego czasu, ale tego rodzaju praca jest dla mnie nowym doświadczeniem. Pomaganie innym sprawia mi satysfakcję.

KP: Dziękuję bardzo za udzielenie odpowiedzi na moje pytania i życzę powodzenia zarówno w pracy zawodowej jak i tej wykonywanej w ramach wolontariatu.
WK: Dziękuję.
Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 19.08.2019r.
Stronę odwiedzono 17849541, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON