1 procent
zobacz >>>

Dobre Praktyki

   Rafał Gołębiowski jest dwudziesto trzy letnim chłopakiem, który od kilku lat angażuje się w pracę wolontariacką. Z wykształcenia cukiernik - ciastkarz, a ponadto aktywny wolontariusz. działający w lubelskich instytucjach i organizacjach. Wspomaga on bezinteresownie pracę: Domu Dziecka nr 2 przy ul. Narutowicza, pogotowia opiekuńczo - wychowawczego przy ul. Pogodnej oraz Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych.

Katarzyna Pecyna - Kiedy po raz pierwszy zacząłeś pracować jako wolontariusz i co skłoniło cię, aby pomagać innym?
Rafał Gołębiowski - Pracę wolontariacką rozpocząłem sześć lat temu. Zbierałem pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestniczyłem w akcjach Ewy Dados "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Pracuję dla innych ponieważ jestem wdzięczny za uratowanie mi życia. Jako dziewięciolatek przeszedłem ciężkie zatrucie pokarmowe. Pamiętam jak w ciągu kilkunastu godzin stan mojego zdrowia pogarszał się z godziny na godzinę tak, że prawie traciłem przytomność. Niestety karetka, którą wzywała moja rodzina odmawiała przyjazdu po mnie, a przychodnie zdrowia były zamknięte ze względu na nocną porę. Dzięki pomocy dziadków znalazłem się pod opieką miejscowej lekarki, która udzieliła mi niezbędnej pomocy oraz zadzwoniła po karetkę. Przy okazji ostro skrytykowała dyżurnego za zaniedbanie przyjazdu do umierającego dziecka. Jestem wdzięczny pani doktor za udzielenie mi pierwszej pomocy, a także lekarzowi, który po mnie wówczas przyjechał. Powiedział on wtedy, że nawet jeśli straci pracę poruszy w szpitalu sprawę zbagatelizowania ciężkiego stanu mojego zdrowia przez dyżurnego pogotowia. Dzięki temu wydarzeniu zrozumiałem, że pomoc jaką udziela się innym jest bardzo ważna, bo doświadczyłem jej osobiście.

K.P. - Na czym polega twoja praca w domu dziecka i pogotowiu opiekuńczo-wychowawczym?
R.G. - W domu dziecka zajmuję się organizowaniem zabaw dla dzieci głównie dyskotek i karaoce. Obecnie jestem zaangażowany w prace przy organizacji festynu, którego celem jest zebranie pieniędzy na wakacje dla dzieci z tegoż domu dziecka. Natomiast w pogotowiu opiekuńczo-wychowawczym organizuję zabawy dla dwóch trzylatków, np. oglądanie bajek na video. Zaciekawiła mnie ta praca bo lubię dzieci. Kiedy do nich przychodzę jako wolontariusz wczuwam się w rolę wychowawcy.

K.P. - W jaki sposób zostałeś wolontariuszem w Agencji Zatrudnienia?
R.G. - O Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych dowiedziałem się od mojej cioci. To ona powiedziała mi, że ta instytucja pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy, więc postanowiłem skorzystać z jej usług. Przy okazji rejestracji w agencji dowiedziałem się, że istnieje przy niej wolontariat, który skupia grupę młodzieży pomagającej osobom niepełnosprawnym. Dołączyłem do nich. Jako wolontariusz agencji pomagałem jej klientowi, który jest muzykiem w nagrywaniu jego własnych kompozycji muzycznych oraz w przygotowaniu występu artystycznego.

K.P. - Jakie są twoje plany na najbliższą przyszłość?
R.G. - Od czerwca zamierzam podjąć pracę, będę asystował przy produkcji części elektrycznych. Pomimo tego, że zamierzam pracować nie będę rezygnował z dotychczasowej pracy wolontariackiej. Mam nadzieję, że uda mi się ją pogodzić z pracą zawodową.

K.P. - Co można zyskać lub czego nauczyć się od osób, którym pomaga się jako wolontariusz?
R.G. - Pracując jako wolontariusz mam dużą satysfakcję, praca ta nadaje sens mojemu życiu. Chciałbym, aby więcej osób angażowało się w bezinteresowną pracę na rzecz innych. Może w przyszłości założę placówkę lub fundację, która pomagałaby osobom chorym. Myślałem, aby założyć fundację wspierającą pracę hospicjów, których podopiecznymi są dzieci.

K.P. - Dziękuję za rozmowę.
R.G. - Dziękuję.Pan Rafał bieże udział w konkursie barwy wolontariatu

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 19.08.2019r.
Stronę odwiedzono 17849797, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON