1 procent
zobacz >>>

Michał Gutowski - podjął wolontariat

Pan Michał Gutowski jest niezwykle sympatycznym, otwartym człowiekiem. Ma do tego bardzo ciekawą pasję, którą wolontarystycznie dzieli się z innymi. Zajęciem, które tak pochłonęło pana Michała jest zbieranie znaczków. Aby opowiedzieć o swoich działaniach wolontarystycznych pan Michał przybył na spotkanie z pokaźną liczbą gazetek, które wydaje, oraz książkami na temat znaczków. .

MM: Panie Michale, skąd wzięła się u pana tak ciekawa i absorbująca pasja?

MG: Zaraził mnie nią mój dziadek. Interesowałem się znaczkami od małego, ciekawiły mnie ich kształty i obrazki, które przedstawiały, zacząłem i zbierać i tak zaczęła się moja wielka przygoda z filatelistyką, która trwa do dnia dzisiejszego.

MM: A na czym polega realizowany przez pana pomysł?

MG: Wraz z kilkoma osobami zdecydowaliśmy, by wydawać Gazetę Filatelisty, w której umieszczany wszystkie interesujące informacje z tej dziedziny. Taka gazetka nie ma może przebogatej szaty graficznej, ale wszystko, co do niej przygotowujemy wypływa z głębi naszych serc. Są w niej informacje na temat wystaw filatelistycznych, ulubionych znaczkach, sposobach opisywania znaczków pocztowych, informacjach, jakie można wyczytać z zaadresowanej koperty, kołach filatelistycznych i wielu, wielu innych.

MM: A czym są te koła filatelistyczne i w jaki sposób je tworzycie?

MG: Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że zostajemy zapraszani do szkół, najczęściej w małych, wiejskich miejscowościach i opowiadamy dzieciakom o znaczkach. Chcemy, by dzieci z miejsc, gdzie często jest bieda, brak komputerów, Internetu i jakichkolwiek uciech miały szansę na rozwój swoich zainteresowań. Jesteśmy wolontariuszami i za swoją pracę nie bierzemy żadnego wynagrodzenia. Daje nam ona jednak mnóstwo satysfakcji i pozwala nam samym się rozwijać. Największą nagrodą dla nas jest to, gdy dzieci słuchają nas z zainteresowaniem, a potem tworzą koła filatelistyczne, zbierają znaczki i dowiadują się o nich wielu rzeczy. Mamy jeden główny cel. Chcemy, by dzieci uczyły się poprzez znaczki, bo przecież każdy z nich niesie jakąś treść: są znaczki z malarstwem, miejscami geograficznymi, twarzami królów. Chcemy, by poprzez znaczki dzieci uczyły się świata. Utworzenie takiego koła nie jest trudną sztuką. Wystarczy, by w danej szkole zebrała się grupka osób chętnych do tego, by takie koło utworzyć. Potem znaleźć należy opiekuna koła, który będzie cyklicznie organizował spotkania dla dzieciaków. Jeśli nasza pierwsza wizyta w szkole zakończy się takim właśnie sukcesem, jakim jest utworzenie koła, możemy do szkoły przyjeżdżać częściej i udzielać już bardziej szczegółowych informacji

MM: To znaczy...

MG: Mam dla pani takie pytanie. W jaki sposób odkleiłaby pani znaczek od koperty?

MM: Znam tylko jedną metodę...na parę.

MG: Muszę pani powiedzieć, że ten sposób jest zły, ale większość odkleja znaczki właśnie tak. Najlepiej jest zamoczyć znaczek, wtedy, sam odkleja się od koperty.

MM: To ciekawe. Panie Michale, co spowodowało, że postanowił pan zostać wolontariuszem?

MG: Chcę pomagać innym a przy tym robić to, co lubię. Docieranie do miejsc, gdzie dzieci chcą się zainteresować czymś nowym, sprawia nam wiele radości. Czujemy się potrzebni i jest nam niesłychanie miło, że w ten właśnie sposób możemy zarażać pasją zbierania znaczków innych. A to wcale nie jest trudne, bo muszę dodać, że każdy dzieciak, który uczestniczy w takim spotkaniu otrzymuje od nas pakiet znaczków na dobry początek. Bardzo często te znaczki stają się zaczątkiem wielkich i imponujących zbiorów.

MM: Bardzo dziękuję za rozmowę i pełne piękna i oryginalności świadectwo wolontarystyczne. Życzę panu powodzenia w dalszych działaniach.

Rozmowę przeprowadziła Magdalena Mazur.

 

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2018r.
Stronę odwiedzono 16777573, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON