Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

DOT-COM, ul. Długa 5, Lublin dnia 12.05.2006

Arkadiusz Litwiński - Co skłoniło Panią do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej?
Magdalena Zwoleń - To nie był przypadek, docelowo zamierzałam zatrudnić osobę niepełnosprawną. Stopień niepełnosprawności nie miał dla mnie znaczenia, jednak osoba ta nie mogła być niepełnosprawną ruchowo oraz musiała być osobą widzącą, słyszącą i mówiącą.
Miałam już kontakt z osobami niepełnosprawnymi i nie widzę podstaw do dyskryminowania tych osób na rynku pracy. Jednakże dopiero Agnieszka tak naprawdę uświadomiła mi to jak bardzo inni pracodawcy różnią się ode mnie w tym poglądzie.

A.L. - Czy zatrudnienie osoby niepełnosprawnej wiązało się z dodatkowymi kosztami finansowymi?
M.Z. - Nie, nie musieliśmy ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

A.L. - Czy Pani lub Pani pracownicy zauważają jakieś utrudnienia związane z pracą osoby niepełnosprawnej?
M.Z. - Nie, nie zauważamy żadnych utrudnień związanych z pracą Agnieszki.

A.L. - Czy jest Pani zadowolona z pracy zatrudnionej osoby niepełnosprawnej?
M.Z. - Agnieszka radzi sobie świetnie. Na początku była niezbyt pewna siebie, była zestresowana nowym środowiskiem i nowymi obowiązkami, jednak poradziła sobie i wykonuje swoją pracę poprawnie i z uśmiechem.

A.L. - Dziękuję za rozmowę.
M.Z. - Dziękuję.Arkadiusz Litwiński - Czy będąc osobą niepełnosprawną warto pracować zarobkowo?
Pani Agnieszka - Tak warto. Człowiek czuje się bardziej dowartościowany, daje to poczucie satysfakcji. Siedzenie w domu i zamartwianie się nic nie daje, nic nie zmienia. Wcześniej byłam załamana, sytuacja w jakiej się znalazłam przytłaczała mnie. Rok temu ukończyłam studia i nic od tego czasu się nie zmieniało. Zdarzało się, że od razu na rozmowie kwalifikacyjnej odmawiano mi zatrudnienia ze względu na moją chorobę. Nie wiedziałam co ze sobą zrobić. Wydawało mi się, że są ode mnie lepsi i nie mogą znaleźć pracy, więc dlaczego mi miałoby się udać. Mam 25 lat, moja rodzina jest średnio zamożna, a renta socjalna już niedługo by się skończyła. Choć nigdy mi tego nie okazywali i tym bardziej nie powiedzieli czułam, że jestem ciężarem dla mojej rodziny.
Moje spojrzenie na ten problem zmienił dopiero kontakt z Fundacją Fuga Mundi. Po rozmowie z psychologiem poczułam pewne bezpieczeństwo i nadzieję, że w końcu znajdę pracę. Teraz czuję się potrzebna, mogę nawet dokładać do rodzinnych finansów. Moje podejście do życia zmieniło się całkowicie.

A.L. - Czy podjęcie pracy zarobkowej wiązało się z jakimiś wyrzeczeniami?
Pani Agnieszka - Mam dla siebie mniej czasu, ale dzięki temu nie skupiam się wyłącznie na swojej chorobie, przez co czuję się zdrowsza.

A.L. - Czy po zatrudnieniu się u obecnego pracodawcy ukończyła Pani dodatkowe kursy lub szkolenia?
Pani Agnieszka - Pracodawca przeszkolił mnie w zakresie wykonywanych przeze mnie czynności i nauczył obsługi niezbędnych programów komputerowych.

A.L. - Czy biuro, w którym Pani pracuje jest wystarczająco przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej?
Pani Agnieszka - Moja niepełnosprawność nie jest niepełnosprawnością ruchową, więc nie potrzebuję specjalnych warunków pracy.

A.L. - Czy jest Pani traktowana inaczej niż pozostali pracownicy?
Pani Agnieszka - Nie, nie jestem traktowana inaczej. Na początku obawiałam się, że moja choroba będzie miała na to wpływ. Cieszę się, ze tak nie jest, cieszę się, że jestem traktowana tak jak wszyscy. Dobrze się tu czuję. Moja niepełnosprawność nie jest przedmiotem do dyskusji, zarówno pracodawca, jak i pracownicy ją zaakceptowali.

A.L. - Czy zmieniło się coś w Pani życiu, odkąd podjęła Pani pracę?
Pani Agnieszka - Nauczyłam się kontaktu z ludźmi. Wcześniej wydawało mi się, że jestem osobą bardziej komunikatywną. Teraz szybciej i łatwiej podejmuję decyzje, jestem bardziej dokładna, zorganizowana i systematyczna.

A.L. - Dziękuję za rozmowę.
Pani Agnieszka - Dziękuję.

Z właścicielem firmy Dot-Com Panią Magdaleną Zwoleń oraz Panią Agnieszką- pracownikiem firmy, rozmawiał Arkadiusz Litwiński Historia firmy:
Firma "Dot-Com" Sp. z o.o. istnieje od 1998 roku, początkowo zajmowała się sprzedażą komputerów, sprzętu elektronicznego oraz prowadziła kawiarenkę internetową. Od 2002 roku jest operatorem usług internetowych dla indywidualnych odbiorców. Obecnie zatrudnia 7 osób.


Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20168562, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON