KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne informujemy o zmianie sposobu obsługi Klientów.
Od dnia 17.03.2020 prosimy o kontaktowanie się z pracownikami wyłącznie drogą telefoniczną
(81 534 82 90) lub e-mailową (bezpośrednio z każdym pracownikiem lub praca.ffm@gmail.com).

W razie konieczności dostarczenia np. dokumentacji do siedziby Fundacji prosimy o wrzucanie jej do skrzynki, umieszczonej przed wejściem.

Powyższe zmiany obowiązują do odwołania.

Przepraszamy za utrudnienia,

Z poważaniem,

Agencja Zatrudnienia - Fundacja Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Siatka kontaktów

   W procesie poszukiwania pracy bardzo ważne jest wykorzystywanie wszelkich możliwych sposobów pozyskania odpowiednich ofert. Jednym z tych sposobów jest wykorzystanie siatki kontaktów osób nam znajomych. Jak wynika z danych obecnie przeważa rynek pracy ukryty 60-85% nad rynkiem pracy jawnym 15-40%. Oznacza to, że większość ofert pracy nie trafia drogą oficjalną do pracobiorcy poprzez np. ogłoszenia w prasie, Internecie, ogłoszenia dostępne w Urzędach Pracy oraz innych jednostkach zajmujących się pośrednictwem pracy. Na rynku jawnym w przeważającej większości dominują oferty pracy związane ze sprzedażą i marketingiem. Natomiast większość atrakcyjnych ofert jest realizowana poprzez ukryty rynek pracy szczególnie w instytucjach publicznych (ZUS, Urząd Skarbowy, Sąd). Z tego względu w swych działaniach związanych z procesem poszukiwania pracy w szczególny sposób powinniśmy korzystać z siatki kontaktów a nie ograniczać się tylko do jednej metody np. korzystanie tylko z ofert biura pracy. Skoro pracodawcy szukają pracowników przez sieć kontaktów to i my szukajmy w ten sposób.
   Co to jest siatka kontaktów i co może nam dać?
Jest to grupa osób, które znamy m. in. najbliższa rodzina, dalsi krewni, sąsiedzi, przyjaciele, koledzy, ludzie, których spotykamy w organizacji, w której działamy, przyjaciele członków rodziny, znajomi z poprzedniej pracy, dawni pracodawcy, dawni koledzy ze szkoły, nauczyciele.
   Co mogą dać nam te kontakty?

  1. Przyjaciele i znajomi mogą wiedzieć: o konkretnych miejscach pracy, które są wolne np. w ich firmie, o kimś, kto odchodzi z pracy, o konkretnych firmach lub organizacjach, z którymi warto się skontaktować i które potrzebują pracownika z kwalifikacjami, jakie posiadamy lub też wiedzieć o powstających lub rozwijających firmach w naszej okolicy.
  2. Osoby pracujące w firmie, którą jesteśmy zainteresowany mogą wiedzieć: o tworzonych w firmie nowych miejscach pracy, o osobach odchodzących z firmy. Mogą zorganizować spotkanie z dyrektorem na temat ewentualnych nowych miejsc pracy lub też powiedzieć o nas dyrekcji firmy na wypadek, gdyby planowano zatrudnienie nowych pracowników i zanieść dyrektorowi kopię naszego życiorysu.
  3. Bliski znajomy lub krewny może spytać swoich znajomych czy wiedzą o wolnych miejscach pracy.
  4. Osoba pracująca w podobnym zawodzie może wziąć kopię naszego życiorysu i przekazać je osobom, które mogą być zainteresowane.
  5. Osoba szukająca pracy może wiedzieć o wolnych miejscach pracy, którymi sama nie jest zainteresowana, a które dla nas mogłyby być atrakcyjne.

   W sytuacji pozostawania bez pracy często zapominamy o tych ważnych kontaktach, a opieramy się tylko na ogłoszeniach w prasie lub korzystamy z ofert Urzędów Pracy. Korzystając tylko z jednej metody poszukiwania pracy wydłużamy znacznie proces poszukiwania zatrudnienia oraz pogłębia się nasza frustracja z powodu braku ofert, lub z powodu otrzymywania ofert, które nie są związane z naszymi kwalifikacjami.
   Korzystanie z siatki kontaktów może wywoływać duży opór, często myślimy sobie, że sami "damy radę" i nie potrzebujemy niczyjej pomocy, często też wstydzimy się prosić o pomoc. W takich sytuacjach warto uświadomić sobie, w jaki sposób my zareagowalibyśmy gdyby ktoś nam bliski stracił pracę, czy w takiej sytuacji nie chcielibyśmy mu pomóc gdybyśmy mieli tylko taką możliwość? Dlatego też warto mówił w środowisku, z którym się spotykamy, że szukamy pracy, jakie mamy kwalifikacje i jaka praca nas interesuje. Kto wie czy odpowiedz nie będzie szybsza niż się spodziewamy?

Źródło: Materiały szkoleniowe dla Liderów Klubu Pracy.


Justyna Grabek-Kozera - Rejestrator Agencji Zatrudnienia, 29.06.06 r.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 10.03.2020r.
Stronę odwiedzono 18766066, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON