Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

WIELKA BRYTANIA - niezbędnik pracowitego emigranta

   Setki tysięcy Polaków wyjechało do Anglii w poszukiwani lepszego zarobku. Polacy podejmują się głównie prac mniej popularnych wśród Anglików i nierzadko gorzej płatnych - jedynie za brytyjską płacę minimalną. Okazuje się jednak, że nawet te zarobki pozwalają nie tylko na utrzymanie za granicą, ale i na przyzwoite oszczędności. Polacy, którzy po kilku miesiącach wracają do kraju, są natychmiast zastępowani przez następnych.

Wystarczy bilet na autobus lub samolot i największa europejska wyspa może być naprawdę w zasięgu naszych planów. Warto jednak przed podróżą pomyśleć i zastanowić się, co ze sobą zabrać, czego się spodziewać na miejscu i od czego zacząć.

Koszty utrzymania w Anglii oraz ceny artykułów
Wielka Brytania jest jednym z najdroższych krajów w Europie pod względem kosztów utrzymania. Dlatego bez jakichkolwiek luksusów wydasz 15-20 funtów na jedzenie tygodniowo.

Praca, jak się do tego zabrać
Po pierwsze - na własną rękę. Oznacza to, że każdego ranka wybieramy sobie kwadrat z obowiązkowego planu miasta i chodzimy od ulicy do ulicy po restauracjach, pubach, barach, budowach i zadajemy pytanie: hello, I am looking for a job. W Anglii nie trzeba obawiać się zaglądania na zamknięte budowy i szukania kierownika, często w taki sposób można znaleźć bardzo dobrze płatną pracę. Warto też przeglądać ogłoszenia w gazetach oraz szukać ich w polskich sklepach oraz polskich gazetach. Doskonałym miejscem są też polskie parafie w Wielkiej Brytanii, gdzie można spotkać tych, którzy pracują, i tych, którzy pracę dają.
Po drugie - przez pośredniaki w Polsce, czyli firmy pośredniczące w szukaniu pracy w Anglii czy Szkocji. W tym scenariuszu musimy się z góry zdeklarować, że będziemy pracować u wybranego pracodawcy minimum trzy lub sześć miesięcy, żeby w ogóle zacząć rozmowę.
Po trzecie - przez firmy pośredniczące w szukaniu pracy w Wielkiej Brytanii, czyli rządowe biuro pracy. Można bezpłatnie skorzystać z całej ich bazy ogłoszeń znajdujących się przy samoobsługowych stoiskach komputerowych, jak również skorzystać z bezpłatnego telefonu dzwoniąc pod numery z ogłoszeń, by uzyskać porady oraz wszelkie informacje. Te oddziały można znaleźć prawie w każdej dzielnicy we wszystkich większych miastach Anglii, Szkocji lub Walii. Można też złożyć swoje CV w JobCentre jeszcze w Polsce, wypełniając kwestionariusz w Internecie.

Pozwolenia
Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują żadnego pozwolenia, żeby rozpocząć pracę w Wielkiej Brytanii. Jednak po to, żeby nasza praca była legalna i żebyśmy mogli korzystać np. z brytyjskiej opieki medycznej, trzeba się zarejestrować w Biurze Rejestracji Pracowników i wypełnić druk Worker Registration Scheme (WRS). Docelowo należy tez wyrobić sobie National Insurance Number (numer ubezpieczenia w GB), najpóźniej w ciągu roku od rozpoczęcia pracy w Anglii. Wypełniony razem z pracodawcą druk WRS należy wysłać listem poleconym razem z paszportem lub dowodem osobistym oraz wpłacić 50 funtów opłaty rejestracyjnej na konto Home Office i dołączyć do listu potwierdzenie przekazu. Od rozpoczęcia pracy za granicą mamy jeden miesiąc na powyższą operację oczywiście, jeśli chcemy, żeby wszystko było legalnie i żeby pracodawca nas nie zwolnił z pracy po miesiącu. Po około dwóch tygodniach po wysłaniu WRS dostaniemy z powrotem nasz dowód tożsamości, a tydzień później dostaniemy pocztą certyfikat z naszym numerem WRS, który pokażemy pracodawcy. Od tego czasu mamy rok, by umówić się na spotkanie o National Insurance Number.

Nie masz konta - nie dostaniesz wypłaty
Prawie wszędzie warunkiem niezbędnym otrzymania jakiegokolwiek wynagrodzenia za granicą jest konto bankowe. Aby otworzyć rachunek w banku brytyjskim, potrzebujemy potwierdzenia adresu zamieszkania na wyspach. Może to być umowa najmu (Tennancy Agreement) lub rachunek za telefon stacjonarny, gaz czy elektryczność na nasze nazwisko. Jeżeli nie mamy możliwości zdobycia jednego z tych dokumentów, to mamy jaszcze jedną możliwość, którą jest potwierdzenie adresu u pracodawcy - prosimy pracodawcę, żeby napisał dla nas list na druku firmowym. Musi się na nim znajdować: orzeczenie, że Jan Kowalski, zamieszkały przy ulicy takiej, a takiej, zaczyna pracę w takim i takim przedsiębiorstwie, a zarobki wszystkich zatrudnionych u niego osób są przelewane na konto, dalej pieczątka i podpis kierownika. Doświadczeni w tych procedurach polecają nie zniechęcać się, tzn. jeśli zostaniemy odesłani od okienka w jednym oddziale banku, to możemy spróbować w innym, także tego samego banku.

Zarobki
Wszyscy pracownicy w wieku od 18 lat mają prawo do minimalnej płacy gwarantowanej przez prawo brytyjskie. Osoby w wieku 18 - 21 lat muszą otrzymać przynajmniej 3,80 funta na za godzinę, a pracownicy w wieku od 22 lat muszą otrzymywać przynajmniej 4,50 funta za godzinę. Osoby zatrudnione w rolnictwie przy zbiorach manualnych mają prawo do rolniczej płacy minimalnej, która w Anglii i Walii wynosi 4,50 funta za godzinę dla osób w wieku 19 lat i starszych. Osoby wykonujące inne prace rolnicze powinny otrzymywać przynajmniej 5,50 funtów za godzinę. Osobom pracującym na farmie więcej niż 39 godzin tygodniowo należą się nadgodziny w wysokości półtorej normalnej stawki godzinowej.

Praca za granicą, wśród Anglików jest dla wielu Polaków niemal koniecznością. Trudne warunki życia na obczyźnie rekompensują tygodniowe wypłaty. Dla wielu z nas jest to ważne doświadczenie w życiu. Natomiast Anglicy, którzy nie bardzo wiedzieli, kim są Polacy, dzisiaj uważają nas za doskonałych pracowników.


Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie
al. Róż 1
00-556 Warszawa
tel. (48022) 311 00 00
fax : (48022) 311 03 11
e-mail : info@britishembassy.pl
www.britishembassy.gov.uk


Ambasada Polski w Londynie
47 Portland Place
London W1B 1JH
tel. (440) 8707742700
fax: (440) 2073234018
www.polishembassy.org.uk

Informację o pracy w Wielkiej Brytanii napisano na podstawie artykułu Pana Marka Zalewskiego współpracownika Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce.


Jóźwicki Ireneusz - Pośrednik pracy 27.07.2006r.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 24.11.2020r.
Stronę odwiedzono 19951097, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON