Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Program Simontona - warsztaty terapeutyczne dla osób z chorobą nowotworową

   Program Simontona jest to poznawczo-behawioralny program psychoterapii przeznaczony dla osób z chorobą nowotworową i ich najbliższych. Metoda ta stawia sobie za cel poprawę funkcjonowania emocjonalnego osoby chorej, wzrost zaangażowania w proces leczenia, poprawę komunikacji z otoczeniem. Jest to program o udokumentowanej skuteczności, z powodzeniem stosowany w licznych ośrodkach onkologicznych na całym świecie, z programami szkoleniowymi dla terapeutów w USA, Japonii, Szwajcarii, Niemczech i Polsce.
   Twórcą programu jest Dr O. Carl Simonton amerykański lekarz, onkolog-radioterapeuta, pionier psychoonkologii. Pod koniec lat sześćdziesiątych Simonton zauważył, że chorzy na raka nie współpracowali z nowym i obiecującym programem radioterapeutycznym. Okazało się, że główną przyczyną braku współpracy z zalecanym programem było poczucie beznadziei i brak wiary w możliwość wyleczenia. Gdy zaczął zgłębiać sposoby radzenia sobie z poczuciem beznadziei, zaadoptował wyobraźnię jako metodę motywacyjną stosowaną w zarządzaniu i biznesie. Gdy zastosował wyobraźnię u swojego pierwszego pacjenta z bardzo zaawansowanym rakiem krtani, rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania. Nie tylko, że nowotwór złośliwy cofnął się w bardzo krótkim czasie, ale też pacjent nie miał nawet najmniejszych objawów ubocznych naświetlań i powrócił do pełnego zdrowia.
   Od tego pierwszego doświadczenia minęło ponad 30 lat. Program Simontona podlegał wielu modyfikacjom idącym daleko poza pozytywne nastawienie oraz wyobraźnię i obecnie obejmuje zarówno poznawczo-behawioralny model samopomocy emocjonalnej - Racjonalną Terapię Zachowania (RTZ) rozwijający "kompetencję emocjonalną", jak i terapię indywidualną, grupową i rodzinną, edukację, rozwój duchowy/filozoficzny, stawianie i osiąganie celów bez ryzyka niepowodzenia, relaksację i wyobraźnię, aktywność fizyczną, rozwijanie systemu wsparcia i umiejętności komunikacji z bliskimi, a także wiele innych elementów stanowiących wszechstronny i spójny program psychoonkologiczny. Dzięki Programowi Simontona można nauczyć się metody samodzielnego rozwiązywania problemów emocjonalnych. Od swych początków Program Simontona stanowił uzupełnienie konwencjonalnego leczenia onkologicznego i nie powinien go zastępować. Program Simontona, który jest teraz nauczany w wielu krajach Europy (w tym w Polsce), USA i Japonii, był pierwszym programem psychoterapeutycznym, który w badaniach naukowych wykazał, że uzupełnienie leczenia konwencjonalnego odpowiednią interwencją psychoterapeutyczną, znacznie poprawia długość i jakość życia pacjentów.
W Polsce jednym z propagatorów tego podejścia jest dr Mariusz Wirga, psychiatra, obecnie dyrektor d/s kontroli jakości w Ośrodku Onkologicznym Simontona w Malibu w Kalifornii. W Polsce są organizowane warsztaty Programu Simontona dla osób chorych i ich bliskich. Odbywają się one w różnych miastach, są to warsztaty weekendowe oraz dłuższe - pięciodniowe organizowane w pięknych zakątkach Polski (w górach, nad morzem). Zajęcia odbywają się w grupie, z możliwością indywidualnych rozmów z terapeutą. Jest też czas na odpoczynek, spacer i zabawę. Organizowane są również grupy wsparcia wg. Programu Simontona, działają one w dużych miastach Polski.
   Osoby bliżej zainteresowane Programem Simontona zapraszam do Agencji Zatrudnienia oraz do odwiedzenia strony internetowej www.simonton.pl gdzie można sprawdzić aktualne terminy warsztatów.

Źródło:
O. Carl Simonton, "Jak żyć z rakiem i go pokonać", Wydawnictwo RAVI, Łódź 2003 r. www.simonton.pl

Justyna Grabek-Kozera - Rejestrator Agencji Zatrudnienia

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 27.07.2021r.
Stronę odwiedzono 20715269, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON