Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Nie trzeba się ich bać zatrudniać.

   Niepełnosprawni ciągle są postrzegani jako osoby mało kompetentne, słabo wykształcone. Zakłady pracy mogą się obawiać zatrudniać takie osoby, myśląc, że sobie nie poradzą z tym, czy innym zadaniem. Ale przecież, jaka jest różnica między osobą siedzącą przy biurku na krześle, a korzystającą przy tym biurku z własnego wózka? Wszyscy wiemy, że żadna. Wszędzie pracują ludzie i pracodawcy też zbyt często kierują się uprzedzeniami. Poza tym, być może, boją się zatrudnić osoby niepełnosprawne, bo wiedzą, że nie mogą one pracować dłużej niż siedem godzin, mają więcej przerw w pracy i urlopu. Poza tym trzeba ich traktować tak samo jak osoby sprawne, trzeba im zlecać odpowiedzialne zadania na miarę możliwości i egzekwować ich wykonanie. Przecież nie potrzebują litości. Jestem jednak przekonany, że jest wiele prac, które nawet przy tych ograniczeniach formalnych, mogą wykonywać niepełnosprawni.
   W Polsce coraz więcej się mówi o społecznej odpowiedzialności biznesu, nikomu jednak nie przyjdzie do głowy mówić o społecznej odpowiedzialności instytucji rynku pracy, raczej ma to skłaniać do refleksji, że skoro na dane stanowisko pracy można zatrudnić osobę niepełnoprawną, a jedyna różnica z kandydatem sprawnym, polega na tym, że jeden porusza się na wózku albo jąka się, a drugi nie, to być może coś jest nie tak z naszą społecznością, bo przecież nie chodzi o to, aby w imię poprawności politycznej zatrudniać osobę niepełnosprawną tylko dlatego, że ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
   Nie ma złudzeń, że dla osoby niepełnosprawnej wykształcenie jest tak samo ważne, jak dla innych. Mają świadomość, że wiele osób niepełnosprawnych jest zbyt biernych w poszukiwaniu pracy.
   Wiem, że pracę jest bardzo trudno znaleźć. Ale to nie powód, żeby siedzieć w domu i narzekać. Jest wiele organizacji, w których można być wolontariuszem i robić coś pożytecznego, a przy okazji samemu się rozwijać. Dzięki pracy jako wolontariusz np. przepisywać dziesiątki stron, lepiej i szybciej pisać na komputerze, a przez to łatwiej znaleźć płatne zlecenia, organizację stwarzają takie możliwości, aby można się ciągle rozwijać. Przez wolontariat do pracy.

Ireneusz Jóźwicki - Pośrednik pracy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 24.11.2020r.
Stronę odwiedzono 19951391, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON