Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Metody poszukiwania pracy - część II.

   Tydzień temu przedstawiłam wybrane metody poszukiwania pracy. Dziś przedstawię kolejne sposoby pozyskiwania ofert pracy wraz z zaletami i wadami tych metod. Pracę można znaleźć korzystając z takich źródeł jak: osobisty kontakt z pracodawcą (wizyta u pracodawcy, kontakt telefoniczny) prywatne biura pośrednictwa pracy oraz giełdy i targi pracy. Oto szczegółowy opis tych metod.
   1. Wizyty osobiste u pracodawcy
   Polega na składaniu aplikacji w firmach i instytucjach osobiście. Warto spróbować umówić się osobiście na spotkanie z pracodawcą, zostawić swoje dokumenty, przypomnieć o sobie telefonicznie.
   Zalety. Kontaktując się z pracodawcą bezpośrednio mamy okazję przedstawić swoje uzdolnienia zawodowe. Nawet, jeśli obecnie nie ma wolnych miejsc pracy to większa jest szansa na to, że pracodawca zapamięta nas i zaproponuje zatrudnienie, jeśli pojawi się taka okazja. Wyprzedzamy w ten sposób przyszłe oferty pracy. Ponadto nasza aplikacja nie zginie w gąszczu innych aplikacji przesyłanych drogą pocztową. Warto dobrze przygotować się do takiego spotkania: znać specyfikę działalności firmy, umieć przedstawić w taki sposób siebie i swoje umiejętności, aby pracodawca dostrzegł korzyści w zatrudnieniu nas. Warto zostawić CV i list motywacyjny. W zależności od przebiegu i rezultatu rozmowy dobrze jest przypominać o sobie telefonicznie.
   Wady. Metoda ta zajmuje zwykle dużo czasu, wymaga ona wyszukania firm, które chcemy odwiedzić, sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych, telefonicznego kontaktu z pracodawcą, umówieniu się na rozmowę, niekiedy bywa tak, że istnieje duża trudność umówienia się z osobą odpowiedzialną za zatrudnianie, Niesie to też za sobą koszty finansowe związane z dojazdem czy też z rozmowami telefonicznymi. Często też po wielu takich kontaktach jesteśmy zniechęceni brakiem miejsc pracy. Ogromną barierą wewnętrzną, która powoduje, że rezygnujemy z tej metody jest obawa przed bezpośrednim kontaktem z pracodawcą. Obawiamy się tego, że źle wypadniemy, "zbłaźnimy się", paraliżuje nas strach przed konfrontacją.
   2. Kontakty telefoniczne z pracodawcą
   Do wyszukania adresów oraz numerów telefonów firm, w których można zapytać o pracę może posłużyć książka telefoniczna i Panorama Firm. Warto wybierać te firmy, w których faktycznie chcielibyśmy pracować oraz których działalność jest nam w jakimś stopniu znana.
   Zalety. Mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą jednocześnie nie jest to wizyta osobista, więc stres jest trochę mniejszy. Warto by taką rozmowę zorganizować w spokojnym miejscu np. dzwonimy z domu a nie z budki telefonicznej. Miejmy przed sobą swoje CV oraz kartkę papieru, na której ewentualnie będziemy mogli coś zapisać. Warto też wcześniej przygotować sobie pytania, które chcemy zadać i być gotowym na udzielenie informacji na temat swojej osoby, kwalifikacji i posiadanych umiejętności. Przy pytaniu o prace warto pytać się o możliwości zatrudnienia w firmie a nie o to czy są wolne miejsca pracy. Choć to tylko semantyka - gra słów, to w taki sposób formułowane pytania mają kolosalną różnicę w odpowiedziach. Zwykle wolnych miejsc pracy nie ma, ale zawsze są możliwości zatrudnienia w danej firmie. Nie zamykamy sobie w ten sposób drzwi do pracodawcy i do kolejnego kontaktu z nim.
   Wady. Po wielu kontaktach telefonicznych może nas ogarnąć zniechęcenie i rezygnacja z powodu braku miejsc pracy. Możemy mieć też trudności z dodzwonieniem się do osoby odpowiedzialnej za rekrutację w firmie (przełączanie od jednego do drugiego pracownika) w efekcie, czego nie jesteśmy pewni czy z właściwą osobą rozmawiamy. Warto w takich sytuacjach od razu na początku rozmowy prosić pracownika o podanie nazwiska osoby, która zajmuje się zatrudnianiem w firmie i potem prosić o kontakt tylko z tą osoba. W ten sposób oszczędzamy wiele czasu i energii - nie wyjaśniamy kilku pracownikom, o co nam chodzi.
   3. Prywatne biura pośrednictwa pracy, agencje zatrudnienia, biura karier
   Są to instytucje, które zwykle specjalizują się w zakresie pośrednictwa pracy dla wybranych grup. I tak na przykład biura karier specjalizują się w pozyskiwaniem ofert pracy dla studentów oraz absolwentów studiów wyższych. Niektóre prywatne biura doradztwa personalnego mogą specjalizować się w zakresie pozyskiwania nowych pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Istnieją też biura pośrednictwa pracy, które specjalizują się poszukiwaniem ofert pracy za granicą. Czy chociażby są agencje zatrudnienia, które zajmują się pozyskiwaniem ofert pracy dla osób z niepełnosprawnością.
   Zalety. Ogromną zaletą tych instytucji jest ich specjalizacja. Fakt, że oferty pracy są pozyskiwane pod potrzeby określonej grupy odbiorców daje większą szansę i prawdopodobieństwo otrzymania interesujących ofert, unikamy tym samym spotkania się z sytuacją świadczącą o przypadkowości ofert, które do nas trafiają. Możemy liczyć w większym stopniu na oferty zgodne z naszymi kwalifikacjami, predyspozycjami i możliwościami. Ponadto zwykle możemy uzyskać w tych instytucjach specjalistyczne doradztwo w interesującym nas obszarze.
   Wady. Jest bardzo wiele różnych biur pośrednictwa pracy. Zapisując się w wielu biurach możemy mieć wrażenie, że nasze dokumenty leżakują na półce i nikt do nich nie zagląda, możemy też nie dostawać zbyt często informacji o ofertach pracy. Zwykle biura te nie wymagają od nas byśmy regularnie przychodzili na wizyty (tak jak to jest w urzędach pracy), inicjatywa z reguły należy do nas. Im częściej będziemy sami podejmować kontakt z biurami pracy - pytać o nowe oferty, przypominać się - tym lepiej będziemy zapamiętani i tym więcej ofert pracy do nas trafi.
   4. Targi Pracy/Giełdy Pracy
   Organizowane są dla większej ilości pracodawców i osób zainteresowanych podjęciem pracy. Trwają zwykle 1 - 2 dni, oferują na specjalnych stoiskach zorganizowanych przez pracodawców różne miejsca pracy. Targi Pracy są świetną okazją dla lokalnych bądź regionalnych firm, aby zebrać się w jednym czasie i miejscu - zazwyczaj pod patronatem lokalnych władz samorządowych czy uczelnianych - i ułatwić kontakt osobom poszukującym pracy i pracodawcom poszukującym pracowników. Informacje o giełdach pracy można znaleźć na stronach internetowych.
   Zalety. Biorąc udział w targach można zorientować się, jakie stanowiska firmy oferują, jakie mają wymagania i w jaki sposób rekrutują przyszłych pracowników. Jest to szczególna okazja dla studentów i absolwentów, ponieważ często na takich targach można zapoznać się z programem praktyk czy staży w niektórych dużych firmach.
   Wady. Choć na targi może przyjść każdy to jednak większość takich spotkań organizuje się dla studentów i absolwentów.

   Korzystając z wielu różnych możliwości można zwiększyć szanse znalezienia pracy. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do poszukiwania pracy niezbędne jest przygotowanie dokumentów reprezentujących naszą osobę (listu motywacyjnego, życiorysu zawodowego). Profesjonalnie przygotowane dokumenty osobowe ułatwiają nie tylko kontakty z pracodawcami, ale zwiększają też szansę na pozyskanie zatrudnienia.
Warto pamiętać, że szukanie pracy to też praca. Dlatego trzeba włożyć w realizację tego zadania wiele starań, systematyczności i entuzjazmu. Jesteśmy dla siebie pośrednikami pracy, menedżerami własnego sukcesu. Warto przystąpić do procesu poszukiwania pracy jak do zadania - celu, aby zrealizować ten cel mamy do wykorzystania wiele możliwych środków i sposobów. To, co ma większą wartość ma też z reguły wyższą cenę, dlatego o dobrą pracę warto się potrudzić.

 

Szczegółowych informacji udziela:
Justyna Grabek-Kozera 06.07.2006r

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 24.11.2020r.
Stronę odwiedzono 19951125, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON