Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Telefony dla słabo słyszących.

   Od kilku miesięcy dostępny jest w Polsce bezprzewodowy telefon Panasonica dla osób niedosłyszących. Kosztujący około 600 złotych model KX-TG7170, wykorzystuje zjawisko przewodnictwa kostnego - zamiast do ucha przykłada się go do kości czaszki. Richard Quest z CNN przedstawia na rynku w Tokyo m.in tę właśnie technologię, ale idącą krok dalej, bo zastosowaną w telefonach komórkowych. Szkoda, że na razie tylko w Japonii.

   Jak działają takie telefony? W zdrowym uchu dźwięk przechodzi przez kanał uszny docierając do bębenka, który jest wprawiany w drgania (proces przewodzenia powietrznego). Wibracje te przenoszone są na trzy małe kosteczki słuchowe umiejscowione w uchu środkowym. Z kolei kosteczki słuchowe transmitują wibracje w poprzek owalnego okienka do ślimaka i znajdującego się w nim płynu. Ruchy tego płynu zaginają niewielkie komórki rzęsate rozmieszczone wzdłuż ślimaka, co generuje sygnały w nerwie słuchowym. Sygnały nerwowe są przekazywane do mózgu, który interpretuje je jako dźwięk. Problemy zaczynają się, gdy coś z tego skomplikowanego mechanizmu odmówi posłuszeństwa. Ucho jest uszkodzone a my mniej lub bardziej głusi.

   Rozwiązaniem najprostszym są aparaty słuchowe, w których do przenoszenia dźwięku wykorzystywane są kości czaszki. Sygnał (wibracje) przekazywany jest poprzez kości czaszki bezpośrednio do ucha wewnętrznego z pominięciem zarówno ucha zewnętrznego, jak i środkowego (tzw. zjawisko przewodnictwa kostnego). Dzięki aparatom słuchowym bodźce przekazywane są do nerwu słuchowego w ten sam sposób, jak podczas normalnego procesu słyszenia. Telefony z tą technologią (jak stacjonarny - bezprzewodowy KX-TG7170) są po prostu bardziej estetycznym rozwiązaniem.

źródło: www.slaboslyszacy.pl

 

Ewa Dragan - Tłumacz języka migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20191156, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON