Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Z jakiego powodu przedsiębiorstwa zatrudniają zewnętrzne firmy do szukania wysokiej klasy specjalistów i kierowników? ("Łowcy głów"c.d.)

   Kontekst makro-ekonomiczny

Aktualna sytuacja ekonomiczna wpływa w znaczny sposób na decyzje o zatrudnianiu konsultantów rekrutacji. Konkurencyjny rynek jest niezwykle istotnym warunkiem rozwoju biznesu rekrutacji. Nowo powstałe oraz prężne firmy potrzebują kierowników i nowych specjalistów. Konsultanci do spraw rekrutacji są zatrudniani z powodu ostrej konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami w danej gałęzi przemysłu. Spowodowane jest to także chęcią zatrudnienia jak najlepszych kandydatów. Firmy podnoszą swoją konkurencyjność poprzez zatrudnianie utalentowanych oraz wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Z drugiej strony mamy do czynienia z kupowaniem jednych firm przez inne i zwalnianiem pracowników. Wielu zwolnionych kierowników i specjalistów poszukuje pracy Konsultanci pracują również dla aplikantów, którzy dzwonią do nich i proszą o pośrednictwo w znalezieniu pracy. Istnieje bowiem przekonanie, że konsultant szybciej znajdzie im pracę, gdyż ma łatwiejszy dostęp do danych o wolnych miejscach pracy. Jednakże konsultant rekrutacji reprezentuje przede wszystkim interesy klienta, a nie kandydata. Złudzeniem kandydata jest przekonanie, że jeśli otrzyma on telefon od konsultanta rekrutacji, to natychmiast otrzyma ofertę pracy. Zwiększy on wyłącznie swoje szanse na znalezienie pracy.

Innym ekonomicznym warunkiem, który ma znaczenie w przypadku wynajmowania konsultantów rekrutacji jest szybki rozwój niektórych przedsiębiorstw, które potrzebują "od zaraz" zatrudnić dużą liczbę wykwalifikowanych pracowników. Firmy te mogą skorzystać z tych usług jako jednego z alternatywnych źródeł zatrudniania pracowników.

Indywidualne decyzje o wynajęciu konsultantów rekrutacji są usytuowane w kontekście ekonomicznym jak i kontekście kultury organizacyjnej. Mikrokontekst dotyczy zbioru bezpośrednich warunków, które wpływają na decyzje o użyciu zewnętrznych konsultantów rekrutacji. Małe firmy potrzebują np. menedżerów z wysokimi kwalifikacjami, a tacy pracują przeważnie w dużych i renomowanych przedsiębiorstwach. Kierownicy dużych firm są kuszeni przez te mniejsze, prężnie rozwijające się. Założyciele i właściciele małych rozwijających się firm zwykle nie posiadają doświadczenia, w związku z czym pojawia się zapotrzebowanie na zatrudnianie kogoś z dużych przedsiębiorstw. Ponadto małe firmy nie posiadają często wydziałów zasobów ludzkich oraz doświadczenia w rekrutacji i selekcji pracowników. Specjaliści, których poszukują, są zwykle ulokowani w dużych firmach, które prościej i szybciej mogą być "przeszukane" przez konsultantów rekrutacji.
Generalnie klienci zatrudniają konsultantów do rekrutacji z następujących powodów:

Źródło: Krzysztof Konecki. Łowcy Głów. Analiza pracy rekrutacyjnej w agencjach doradztwa personalnego. Warszawa 1998

 

Beata Warszawa - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20191165, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON