Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Zarządzanie przez śmiech, cz. 1

   Każdy szef czy też właściciel firmy chce, aby jego pracownicy pracowali jak najwydajniej, jak najmniej chorowali, byli jak najbardziej zadowoleni z pracy i nie myśleli o jej zmianie. Istnieje wiele metod osiągania tych celów. Jedną z nich, w Polsce właściwie jeszcze nieznaną, jest wykorzystywanie w pracy humoru.

Wydajny śmiech

Powszechnie uważa się, iż śmiech jest banalny, a przede wszystkim nieproduktywny. Jednak badania przeprowadzone m.in. w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż jest to błędne założenie. Pracownicy amerykańskich firm, które wprowadziły humor do pracy, rzadziej chorują, mają większą satysfakcję z pracy i po prostu lepiej pracują.

Według badań 97 procent kierowników firm w USA zgadza się ze stwierdzeniem,
iż humor jest cenny w biznesie. A 60 procent wierzy, iż poczucie humoru może być decydującym czynnikiem, determinującym jaki sukces dana osoba osiąga w pracy.

Problemy

W jaki sposób firmy mogą stosować humor w miejscu pracy? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się wybranym problemom z pracownikami, na jakie napotykają firmy.

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, jak nigdy dotąd pracownicy działają w dużym stresie. Nienaturalne tempo pracy powoduje też, iż pracownicy uskarżają się na wiele schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, bóle głowy, depresje, osłabienie systemu immunologicznego, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, itd.

Kolejnym problemem (związanym z wymienionym wyżej) jest absencja pracowników. Ten problem jest szczególnie odczuwalny przez firmy w naszym kraju, gdzie uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest rzeczą banalnie prostą.

Następny problem to brak satysfakcji pracownika z wykonywanej pracy. Gdy wykonuje on pracę, której nie lubi, to jakim cudem może osiągać wysoką produktywność? Co więcej, w takiej sytuacji znacznie wzrasta ryzyko, iż odejdzie on z pracy. W przypadku specjalistów i wyższej kadry, negatywne konsekwencje z ich odejścia mogą być dla firmy znaczące.

Kolejna sprawa to stosunki między pracownikami, w tym i z przełożonymi. Nie zawsze układają się one prawidłowo. A wtedy firma może mieć wiele kłopotów.

Oczywiście listę różnych problemów można by ciągnąć prawie bez końca. Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób humor może pomóc w rozwiązaniu opisanych wyżej bolączek.

źródło: twoja firma.pl

Marcin Dula - Pośrednik pracy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20191136, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON