format .docx
format .pdf
Ze względu na podział Belgii na autonomiczne regiony (Flandria, Walonia, Bruksela), brak jest jednolitej polityki zatrudniania osób niepełnosprawnych. Nie ma tradycji kształtowania stosunków pracy regulacjami prawnymi i jest to jeden z powodów wprowadzania rozwiązań prawnych jedynie w sektorze publicznym.
Co prawda został ogłoszony system kwotowy (2% we Flandrii i 2,5% w Walonii), jednakże brak sankcji i efektywnego zbierania danych nie pozwalają na ocenę jego funkcjonowania. W sektorze prywatnym nie istnieją zobowiązania dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Ochrona przed zwolnieniem obowiązuje przez 6 miesięcy niezdolności do pracy. Trwają obecnie prace nad wprowadzeniem do belgijskiego systemu prawnego ogólnych zasad antydyskryminacyjnych.
W ramach programu "Drogi do pracy" podejmuje się próby integracji różnorodnych działań wspomagających zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Są to: poradnictwo, szkolenia zawodowe, adaptacja miejsc pracy, refundacja kosztów wynagrodzeń.
Działania te są finansowane z funduszy regionalnych i różnią się między sobą. W samej tylko kwestii refundacji kosztów wynagrodzenia funkcjonuje 5 różnych systemów.
Zatrudnienie chronione jest formą szeroko stosowaną. Zazwyczaj jest to część przedsiębiorstwa działającego na otwartym rynku.
Źródło www.niepełnosprawni.pl
Ireneusz Jóźwicki - Pośrednik pracy.
Laboratorium ECDL |
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi |
|
![]() |
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych |
![]() |