format .docx
format .pdf
Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przysługuje każdemu ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podstawę zaopatrzenia stanowi zlecenie wystawione przez upoważnionego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Zlecenie przed realizacją należy potwierdzić w Oddziale Funduszu lub Delegaturze właściwej ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Po uzyskaniu potwierdzenia realizujemy zlecenie bezpośrednio u dowolnego świadczeniodawcy, który podpisał z NFZ umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Odpowiednie Rozporządzenia Ministra Zdrowia określają szczegółowy wykaz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wysokość udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, kryteria ich przyznawania, okresy użytkowania. Minister Zdrowia ustanowił również limit cen dla przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, w zakresie, którego Fundusz finansuje to świadczenie, oraz limit cen dla napraw przedmiotów ortopedycznych.
W przypadku comiesięcznego zaopatrzenia w środki pomocnicze na podstawie pierwszego zlecenia, wystawionego przez upoważnionego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na dany rodzaj środka uprawniony otrzymuje z NFZ Kartę Zaopatrzenia Comiesięcznego ważną 12 miesięcy. W ramach zaopatrzenia comiesięcznego można pobrać jednorazowo środki na okres trzech kolejnych miesięcy kalendarzowych, licząc od miesiąca wystawienia zlecenia.
Zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ważne są 90 dni, natomiast zlecenie na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze traci ważność po upływie 30 dni.
Ponowne przyznanie zaopatrzenia może nastąpić po upływie okresu jego użytkowania, określonym w rozporządzeniu.
Źródło: www.nfz.gov.pl
Magdalena Budzyńska - Specjalista ds. rehabilitacji zawodowej
Laboratorium ECDL |
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi |
|
![]() |
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych |
![]() |