Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

W jaki sposób należy dobrze przygotować się do poszukiwania pracy?

   Dobre przygotowanie do poszukiwania pracy należy rozpocząć od dobrego poznania siebie, swoich mocnych stron, umiejętności, wiedzy, kwalifikacji, predyspozycji osobowościowych. Należy zatem zastanowić się: "co ja potrafię dobrze robić?", "w jakiej pracy mogę wykorzystać posiadane umiejętności?" Aby tego dokonać należy stworzyć zestawienie swoich cech charakteru, kwalifikacji oraz innych czynników składających się na nasz obraz siebie. Zrobiony w ten sposób bilans kompetencji dostarczy bardzo wielu informacji o sobie: pozwoli uporządkować posiadaną na swój temat wiedzę, odkryć - jakie cechy charakteru, jakie zdolności posiadamy, a jakie moglibyśmy jeszcze uzupełnić. Te informacje będą swoistą "skarbnicą wiedzy" o sobie, a umiejętnie wykorzystane w rozmowie z pracodawcą pozwolą zaprezentować swoją osobę w sposób realny i atrakcyjny.
   Sztuką, której trzeba dokonać w tym bilansie jest zastanowienie się i wyodrębnienie atutów, pozytywów, tego, co jest w nas dobre, wartościowe, czym moglibyśmy się pochwalić, czyli naszych dobrych cech, umiejętności. Nie powinno się w nim znaleźć miejsce na "słabostki", na to, co nam nie wychodzi, podczas gdy często mówienie o tym przychodzi z łatwością. Nasze myślenie powinno mieć formę: "co mogę zrobić?", a nie - "jakie mam ograniczenia?"
   Planując dokonanie bilansu kompetencji należy zapomnieć o często występujących w naszym myśleniu i działaniu "regułach niepowodzenia". Przybierają one charakter następujących wypowiedzi: "nie umiem tego, jestem do niczego", "nie mam do tego zdolności", "nigdy tego nie robiłem, więc na pewno nie potrafię", "nie uda mi się, więc po co mam próbować". Należy zamienić je w pozytywne wyzwania, np. "opanuję to", "postaram się", "jestem gotowy spróbować". Zamiana negatywnych komunikatów o sobie w pozytywne jest prawdziwą sztuką. Szczególnie ważne jest to w grupie osób niepełnosprawnych, które często nadmiernie koncentrują się na doznawanych przez siebie niepowodzeniach, na podkreślaniu swoich ograniczeń oraz tego, czego nie potrafią zrobić. Takie osoby szczególnie należy ukierunkować na pozytywne myślenie o sobie, pomóc wskazać, co potrafią dobrze robić, jakie dotychczas osiągnęli sukcesy.
   W bilansie kompetencji powinno się też znaleźć miejsce na określenie swoich planów na przyszłość: życiowych, zawodowych, osobistych. To też ma stanowić część zestawienia, bo dotyczy tego, co chcielibyśmy zrobić dla siebie w przyszłości, np. założenie własnej firmy.
Poniższe pytania mogą pomóc w dokonaniu bilansu swoich umiejętności zawodowych i kompetencji osobistych:

 1. Jakie czynności umiesz wykonywać dobrze, nawet najlepiej? Czyli jakie posiadasz umiejętności?
 2. Jakie umiejętności zdobyłeś w czasie nauki szkolnej?
 3. Jakie umiejętności nabyłeś w trakcie realizowania szkoleń zawodowych, czy samodzielnej nauki?
 4. Jakie umiejętności wykorzystywałeś/-aś w wykonywanej dotychczas przez siebie pracy? Jakie cechy charakteru były niezbędne w danej pracy?
 5. Jaką pracę chciałbyś/-abyś wykonywać w przyszłości? Jakie umiejętności są do tego potrzebne oraz w jaki sposób zamierzasz je zdobyć? np. szkolenie zawodowe,
 6. Jakie masz zainteresowania oraz co najbardziej lubisz robić w czasie wolnym od pracy? Jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania tych czynności?
 7. Jakie masz cechy charakteru? Usposobienie?
 8. Przeanalizuj swoją dotychczasową działalność - w pracy i w czasie wolnym, co Ci wychodzi lepiej, a co gorzej?
 9. Jakie wartości są dla Ciebie ważne w życiu, w pracy?
 10. Co motywuje Cię do działania?
 11. Jakie masz cele życiowe, w tym zawodowe? dokonaj hierarchii tych celów

   Poznawanie i analizowanie przez siebie, a następnie przez pracodawców, umiejętności i cech osobowości jest niezmiernie ważne na współczesnym rynku pracy. Dokonujące się nieustannie zmiany gospodarcze, społeczne, zmieniające się zapotrzebowanie na różne zawody, powstawanie i upadanie przedsiębiorstw sprawia, że najważniejszą cechą współczesnego pracownika jest łatwość adaptacji do nowego środowiska pracy oraz aktywność. Świadectwa szkolne, dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje nie są tak ważne jak zdolność szybkiego przekwalifikowania - w zależności od zapotrzebowania na określone zawody na rynku pracy, nieustanne dbanie o własny rozwój.

Monika Kieżum - Psycholog

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20858080, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON