Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych - trochę historii

   W 1946 r. Joseph P. Kennedy założył Fundację na rzecz Profilaktyki Niedorozwojów i Polepszenia Kontaktów z Niedorozwiniętymi. Problem dotknął go bezpośrednio, ponieważ jego siostra była upośledzona umysłowo. 22 lata później córka Kennedy'ego Eunice wymyśliła, by dla rehabilitacji upośledzonych umysłowo posłużyć się sportem. Stworzyła Special Olympics, czyli sportowe igrzyska dla osób upośledzonych. Na pierwszych zawodach w Chicago wystartowało tysiąc sportowców z ilorazem inteligencji nieprzekraczającym 76 pkt. Wtedy też powstał system równych szans. Aby walka była sprawiedliwa, dzieli się zawodników na grupy o podobnym stopniu sprawności fizycznej. O medale rywalizuje się w tych właśnie grupach. W Special Olympics medale dostają wszyscy, ale jednak większość zawodników odróżnia złoty, srebrny albo brązowy krążek od plakietki za dalsze miejsca. Eunice Kennedy-Shriver wciągnęła do ruchu milionerów, prezydentów, królów, aktorów (Arnold Schwarzenegger, Don Johnson) i sportowców (Florence Griffith-Joyner, Magic Johnson).

   Polska po raz pierwszy została zaproszona w 1983 r. na VI Światowe Igrzyska w Baton Rouge w Luizjanie. Wysłano na nie czterech upośledzonych sportowców z Polski, a na ceremonii otwarcia na Tiger Stadium na ich cześć wiwatowało 60 tys. ludzi. Zawody otwierał senator Edward Kennedy, brat Eunice, a specjalnym zawodnikom towarzyszyli politycy, aktorzy, sportowcy. Polakami opiekował się Arnold Schwarzenegger. Już wtedy w imprezie wystartowało aż 4300 zawodników z 51 państw. W 1995 roku na otwarciu Światowych Igrzysk w New Haven było już 70 tys. widzów.
   Co roku w Białym Domu odbywa się tradycyjna kolacja prezydenta USA z szefami Special Olympics i upośledzonymi sportowcami mającymi - jak Loretta Claiborne - tytuł Global Messanger. Jest ich 12 - po dwóch z każdego kontynentu, kadencja Global Messanger trwa dwa lata. W tym czasie objeżdżają świat, opowiadając, ile zmieniły w ich życiu Olimpiady Specjalne. Niedawno swoją kadencję Global Messangera zakończył Polak Michał Bojarski. Kiedyś był na takiej tradycyjnej kolacji w Białym Domu i to wtedy ówczesny prezydent Clinton stwierdził, iż Special Olympics to najlepszy produkt reklamowy, jaki kiedykolwiek powstał w USA.
   Po raz pierwszy poza granicami USA odbyła się Letnia olimpiada specjalna w Irlandii i ten wybór był ogromnym sukcesem i przyniósł nienotowany dotąd dochód - 4 mln euro. VIII Zimowe Igrzyska Specjalne w Nagano były pierwszymi w Azji i również okazały się wielkim sukcesem.


Źródło: sport.pl

Kamil Skowron - asystent osób niepełnosprawnych

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20858182, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON