Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

"Arteterapia jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych".

   Leczenie przez sztukę, czyli arteterapia odgrywa znaczącą rolę w możliwości aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. Zajęcia z arteterapii pomagają osobom niepełnosprawnym z paraliżami i niedowładami lepiej poczuć i odczuwać ciało, a także uplastyczniać je, wzmacniać koordynację ruchową, kształtować orientację przestrzenną. Zdobywanie nowych umiejętności poprzez różne formy terapii neutralizuje otępiające działanie nudy i bezczynności, daje możliwość odkrywania najgłębszych, ukrytych doznań, wzbogacając życie emocjonalne, kształtuje poczucie smaku i estetyki. Ponadto bezpośredni kontakt z terapeutą i poczucie przynależności do wspólnie pracującej grupy uczą wrażliwości na potrzeby innych uczestników.
   Arteterapia może znaleźć zastosowanie zwłaszcza w psychiatrii na każdym etapie choroby psychicznej i może pełnić różne funkcje, w tym diagnostyczną, psychoterapeutyczną, korekcyjną, poznawczą, edukacyjną, rekreacyjną, komunikacyjną, integracyjną, twórczą i resocjalizacyjną.
   Leczenie sztuką przejawia się w różnych formach działalności. Są to zajęcia z malarstwa, ceramiki, warsztaty muzyczne, teatralne, poetyckie. Tego typu forma aktywizacji organizowana jest często przy Środowiskowych Domach Samopomocy i ma znaczący wpływ na życie codzienne uczestników. Wytworzone przez uczestników terapii rękodzieła nie tylko zdobią pomieszczenia warsztatowe. Często są sprzedawane na różnego rodzaju kiermaszach i aukcjach zasilając tym samym budżet warsztatowy wykorzystywany w celach dalszego rozwoju ośrodka terapeutycznego.
   Niepełnosprawni biorący udział w tego typu zajęciach organizują sobie czas wolny, przezwyciężają nieśmiałość, lęk, wzmacniają poczucie własnej wartości, a tym samym uczą się przezwyciężania problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem i przygotowują do pełnienia różnych ról społecznych.

Źródło: http://www.bukowsko.pl, http://www.mario.wshe.lodz.pl

Anna Kur - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20858025, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON