Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Sport niesłyszących - krótki zarys.

   Sport jest dla wszystkich ludzi, sport to zdrowie - z podobnymi hasłami spotykamy się często w mediach. Sport można uprawiać dla przyjemności, bądź wyczynowo. Osoby niesłyszące bardzo często uprawiają różnego rodzaju sporty. Mają swoje ulubione dyscypliny i nieźle sobie radzą zdobywając medale i puchary. Sport nie przeszkadza w niczym, często bowiem nie wymaga kontaktu werbalnego, chodzi tu o rywalizację. Istotne jest, żeby trener znał język migowy, by mógł prawidłowo i z sukcesem prowadzić zawodnika w danej dyscyplinie sportowej.
   Polski Związek Sportowy Głuchoniemych jest pierwszą ogólnopolską organizacją sportową zrzeszającą niesłyszących od 1926 roku. W późniejszych latach nazwa ta nieco się zmieniła, przekształcając w Polski Związek Sportowy Głuchych. Organizacja ta funkcjonuje w wielu województwach Polski. Organizowane są również Mistrzostwa Polski Niesłyszących, Mistrzostwa Europy Niesłyszących, a także Mistrzostwa Świata Niesłyszących.
   Przy Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych dla Nie(do)słyszących funkcjonują Szkolne Kluby Sportowe. Sportowcy są w różnym wieku, zaczynają trenować często już w szkole podstawowej. Przez wiele lat, bo później w starszych grupach wiekowych, czynnie uczestniczą w różnorodnych imprezach, nie tylko na terenie województwa lubelskiego, ale także na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2005 roku w Lublinie powstała Polska Federacja Sportu Niesłyszących. Ta nowo powstała organizacja zajmuje się m.in. urządzaniem Mistrzostw Federacji Sportu Niesłyszących.
   Coroczne organizowane są letnie obozy sportowe, tzw. Obozy sportowo-rehabilitacyjne. Wyjazdy w góry, bądź nad morze mają na celu propagowanie sportu i są najlepszą formą rehabilitacji. Optymalne przygotowują niesłyszących sportowców do zbliżających się najważniejszych imprez sportowych w kraju, zapewniają aktywny wypoczynek młodzieży. Poprzez zajęcia sportowe, niesłyszący uczestnicy integrują się ze środowiskiem osób słyszących, uczą się współżycia i współdziałania w zespole.
   Do najczęściej podejmowanych dyscyplin sportowych, zarówno w przypadku niesłyszących kobiet, jak i mężczyzn, należą: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, lekkoatletyka, tenis stołowy, szachy, pływanie. W dyscyplinach tych organizowane są zawody integracyjne, dla osób słyszących i niesłyszących. Ostatnio pojawia się coraz większe zainteresowanie takimi dyscyplinami sportowymi, jak: bowling, żeglarstwo, kajakarstwo, rajdy rowerowe, narciarstwo, łyżwiarstwo i wiele innych. Ciekawym jest, że jedyną kobietą biorącą czynny udział w wyścigach motocyklowych jest osoba niesłysząca. Zmierza się ona z osobami słyszącymi na torze w Poznaniu, zdobywając bardzo dobre miejsca.
   Osoby zainteresowane współpracą przy organizacji sportowych imprez integracyjnych, a także osoby nie(do)słyszące, które chcą uprawiać w/w dyscypliny, mogą zgłosić się do Klubu Sportowego Głuchych "Spartan" oraz do Polskiej Federacji Sportu Niesłyszących w Lublinie przy ul. Piłsudskiego 22, lub do oddziału w swoim miejscu zamieszkania.
   Więcej na temat historii sportu i osiągnięć można znaleźć w literaturze: B. Szczepankowski (1999): Wyrównywanie szans. Niesłyszący - Głusi - Głuchoniemi. WSiP. Warszawa. s.309-323.
A także na stronie internetowej: www.pfsn.pl - na terenie Lublina.
Wiadomości ogólnopolskie i międzynarodowe: www.onsi.eu w zakładce Wiadomości - Sport.

Ewa Dragan - Tłumacz Języka Migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20161417, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON