Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Jakie są sposoby przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych? (cz. III)

   Rozmowa wstępna w stresie

"Czy widzi Pan/i spinacz do papieru? Jak Pan sądzi, jakie zastosowanie może on mieć? Proszę mi podać 12 zastosowań spinacza biurowego. Ma Pan/i na to 1 minutę, proszę zaczynać."
   Rola osoby przeprowadzającej tego typu rozmowy wstępnej, jest inna niż podczas innych rozmów wstępnych. Staje się ona w pewnym sensie przesłuchującym, który z premedytacją zadaje pytania mające na celu dyskomfort kandydata, polegający na poczuciu przez niego niepewności czy też niezręczności. Celem tego typu działań jest sprawdzenie zachowania się osoby w sytuacji stresującej, jej odporności na stres, a także możliwości efektywnego w nim działania. Przy czym niektóre zawody wymagają od pracownika nie tylko posiadania wiedzy fachowej (np. technicznej) ale również zachowania "zimnej krwi" w sytuacjach kryzysowych.
   Forma rozmów wstępnych w stresie ma przeważnie formę szorstką wręcz zaczepną, gdyż właśnie w tym celu zostały stworzone. Ich zadaniem jest wykazanie w jaki sposób osoba zareaguje na sarkazm i złośliwość osoby przeprowadzającej selekcję. Czy będzie potrafiła zachować spokój i odpowiedzieć na pytania w neutralny sposób.
   Rozmowy kwalifikacyjne w stresie mają dużą wagę, jeśli trzeba uzyskać informację do takich zawodów jak np.: służby mundurowe, gdzie będąc funkcjonariuszem policji kandydat narażony będzie na zagrożenie życia i śmierci. Jaka będzie jego reakcja w takiej sytuacji, czy nie rozklei się i narazi siebie lub życie innych osób na niebezpieczeństwo. Podobnie kontroler ruchu powietrznego narażony jest na ogromną codzienną presję odpowiedzialności za bezpieczeństwo i życie pasażerów podróżujących samolotami.

Wady standardowych rozmów wstępnych

Zalety standardowych rozmów wstępnych

Źródło: Lee Iacocca. Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych w 10 minut. Praktyczny poradnik dla tych, którzy nie lubią tracić czasu. Warszawa 2001

Beata Warszwa - Specjalista ds rozwoju zawodowego.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145733, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON