Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Pracownicy potrzebni w firmie

   Dlaczego firmy potrzebują pracowników? To banalne, mogłoby się wydawać, pytanie wskazuje na wartość zasobów ludzkich, które stanowią najistotniejsze zasoby każdej firmy, przedsiębiorstwa, instytucji czy organizacji. Do głównych jej zadań należy, bowiem właśnie pozyskiwanie jak najlepszych pracowników oraz dbanie o ich utrzymanie, - co stanowi o przewadze konkurencyjnej nad pozostałymi firmami świadczącymi podobny zakres usług.
   Warto w tym miejscu rozpocząć dalsze omówienie właśnie od przedstawienia i analizy powodów, dla których firmy są niemal nieustannie zainteresowane pozyskiwaniem nowych pracowników. Przyczyn jest wiele, natomiast wśród najważniejszych należy wymienić:

- Rozwój firmy
   Wiele z obecnie dużych i prężnie funkcjonujących firm, swoją działalność rozpoczynało właśnie od kilkuosobowego zespołu. Wraz ze zmianami zachodzącymi na rynku następował również ich rozwój wewnętrzny, co wpływało na potrzebę zatrudniania nowych pracowników. Rozwój zasobów ludzkich stopniowo umożliwiał przejmowanie dotychczas pełnionych obowiązków przez zespół zaledwie kilkuosobowy i wraz z tym rozwijanie nowych działów. Myślę, że najbardziej znaczącym procesem zmian w rozwoju małych organizacji jest problem zarządzania kadrami. W przypadku, bowiem kilkuosobowych zespołów, pracownicy znają się i wiedzą, w jakim zakresie mogą na siebie liczyć, jak najlepiej wykorzystać umiejętności, kwalifikacje i wiedzę poszczególnych członków zespołu. Jednocześnie wraz z rozwojem firmy należy zadbać o nowo zatrudnianych pracowników, co bezpośrednio wiąże się z potrzebami skutecznego zarządzania kadrami. Nowi pracownicy zarówno wnoszą "świeżą krew" w struktury firmy, generując wiele nowych pomysłów, ale jednocześnie stanowią nowy potencjał firmy, jej kapitał wiedzy, umiejętności i kwalifikacji, którym należy odpowiednio zarządzać, tak, aby podołał, co raz to nowym wyzwaniom, przed jakimi staje firma.

- Zmiana działalności firmy
   Zmiana działalności firmy może polegać zarówno na całkowitej modyfikacji profilu firmy bądź na rozszerzeniu oferty o dodatkowe produkty lub usługi, które w dużej mierze opierają się o aktualne zasoby i potencjał przedsiębiorstwa. Radykalne zmiany firmy pociągają za sobą większe koszty rekrutacji, gdyż firma musi zatrudnić nowych odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, aby sprostać wymaganiom rynku.

- Reorganizacja firmy
   Zmiany w organizacji i strukturze firmy związane np. z likwidacją i tworzeniem określonych komórek również kształtują zapotrzebowanie na nowych pracowników. Choć zwykle odpowiednich kandydatów do nowo tworzonych miejsc pracy poszukuje się najpierw wewnątrz firmy to jednak, gdy ich brakuje potrzebna jest nowa kadra.

- Rotacja kadr
   Firmy powinny zapewniać stabilizację swoim pracownikom, dbać o ich rozwój i związanie z firmą, gdyż jest to gwarantem jakości świadczonych przez firmę usług. Jednakże nawet najlepiej funkcjonujące systemy motywowania pracowników i prowadzone działania tzw. marketingu wewnętrznego nie uchronią firmy przed rotacją pracowniczą. Wynika ona zarówno ze zwolnień, jak i odchodzeniem kadry (np. z powodu otrzymania lepszej oferty pracy, dążenia do samorozwoju, czy wewnętrznych konfliktów zarówno ze współpracownikami jak i przełożonymi). Niezależnie od tych procesów, w każdej rozwijającej się firmie zachodzi, co jakiś czas potrzeba zatrudnienia osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Podsumowując - warto podkreślić, iż rekrutacja jest procesem, który ma na celu wzmocnienie wartości i potencjału firmy. W tym kontekście każdy    pracownik stanowi istotną wartość dla firmy i powinien w dłuższym okresie czasu generować korzyści dla niej. Rekrutacja to proces kosztowny i to bynajmniej nie tylko w znaczeniu środków finansowych, jakie firma ponosi. Stąd też należy dbać o odpowiednich pracowników i motywować ich, tak, aby utrzymać ich jak najdłużej. Zasoby ludzkie to nieoceniona wartość każdego przedsiębiorstwa. Szkoda, więc, jeżeli pracodawcy przekonują się o tym dopiero wówczas, gdy zaczynają tracić swoich specjalistów, którzy odchodzą do innych firm - zwłaszcza, że często w pierwszej kolejności odchodzą z firmy jej najlepsi pracownicy. W kolejnym artykule spróbuję, więc przedstawić zagadnienia związane z tym jak motywować pracowników, aby odpowiednio wcześniej zapobiegać odchodzeniu kadry.

Źródło:
Dejnaka A.(2005). Efektywny dobór pracowników do firmy. Wydawnictwo Helion: Gliwice

 

Agnieszka Chmielewska - Psycholog

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145705, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON