Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Zdrowotne konsekwencje stresu zawodowego

   Środowisko pracy zawodowej zajmuje drugie miejsce w rankingu środowisk, które w najistotniejszy sposób wpływają na nasze życie. Przebywanie w pracy zawodowej, obok życia rodzinnego angażuje największą część codziennej aktywności człowieka, tym samym nie pozostaje to bez wpływu na stan zdrowia człowieka. Charakter wykonywanej pracy w bezpośredni lub pośredni sposób wpływa na stan zdrowia.
   Stałe napięcie psychiczne, uczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia, presja czasu i nadmiernej odpowiedzialności mogą doprowadzić do zwiększonego ryzyka tzw. chorób psychosomatycznych, czyli będących konsekwencją stresu. Do tej grupy schorzeń należą między innymi: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, migreny, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także choroby skóry, tarczycy oraz cukrzyca.
   Przewlekłe działanie stresu w miejscu pracy, uruchamia reakcję mobilizacyjną organizmu, która może prowadzić do stresu chronicznego. Jego następstwem są właśnie schorzenia psychosomatyczne oraz zwiększone prawdopodobieństwo zapadnięcia na nerwice.
   Odczuwany stres pośrednio wpływa na stan zdrowia poprzez prowokowanie zachowań niekorzystnych, które pozornie łagodzą odczuwany stres i napięcie. Należy tu m.in. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, używanie środków narkotycznych. Z kolei zmiany bezpośrednie są konsekwencja procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie, w odpowiedzi na bodźce stresogenne. Ocena wykonywanej pracy, w perspektywie odczuwanego stresu, wywołuje emocje i uruchamia łańcuch zmian fizjologicznych, polegających na wydzielaniu hormonów. Skutkiem tego jest przyspieszanie reakcji odruchowych, wzrost częstotliwości skurczów serca i ciśnienia krwi, wzrost poziomu cukru i przyspieszenie metabolizmu, co prowadzi do znacznego zwiększenia wydolności organizmu.
   Procesy fizjologiczne, związane z nadmiernym stresem, oddziaływają także na system wspomagający wykorzystanie energii. Obejmuje to w szczególności:
- spowolnienie pracy systemu pokarmowego tak, aby uwolniona dzięki temu krew wspomagała pracę mięśni i płuc. Jeśli spowolnienie jest zbyt długie, prowadzi do zaburzenia pracy w układzie pokarmowym,
- reakcję skórną - w sytuacji stresu następuje odpływ krwi z powierzchni skóry. W tym samym czasie wzrasta wydzielanie potu, który ma za zadanie ochłodzenie pobudzonych do aktywności mięśni. Zwiększa to podatność skóry na różne infekcje,
- wzrost przepływu powietrza w płucach, co umożliwia lepsze dotlenienie krwi. Z kolei nadmiernie utleniona krew może doprowadzić do zakłóceń pracy serca, a nawet sytuacji, w których następuje utrata świadomości.
Wskutek nadmiernego działania stresu następuje zwiększone wydzielanie kortyzolu. Zbyt wysoki poziom tej substancji prowadzi do obniżenia aktywności układu immunologicznego, odpowiedzialnego za ochronę organizmu przed chorobami. W ten sposób dochodzi do częstszego pojawiania się chorób nowotworowych.
   Warto zaznaczyć, iż oddziaływanie stresu jest jednym z czynników, które mogą zaburzać stan zdrowia. Prowadzi on do obniżenia sprawności mechanizmów obronnych organizmu. Stres może uruchomić procesy chorobowe, nasilać już istniejące objawy, ale również może być całkowicie obojętny i nie powodować żadnych zakłóceń w stanie zdrowia.

Źródło:
Ogińska - Bulik N. (2006). Stres zawodowy w zawodach usług społecznych. Warszawa: Wydawnictwo Difin.

Katarzyna Kowalczyk - Doradca zawodowy.
 

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145502, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON