Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Księgowość - przyszłościowy zawód dla niesłyszących.

   Praca w księgowości polega głównie na sporządzaniu dokumentacji, prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ustalaniu wyniku finansowego, gromadzeniu i przechowywaniu dowodów księgowych. Takie obowiązki mogą wykonywać osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje, czyli minimum średnie wykształcenie ekonomiczne lub ukończoną szkołę policealną o odpowiednim profilu. Największą szansę mają te osoby, które ukończyły studia wyższe ekonomiczne, rachunkowość i bankowość, najlepiej ze specjalizacją księgowości. Kursy czy studia podyplomowe pomagają podnieść i uzupełnić kwalifikacje zawodowe. Praca ta pod względem obciążeń fizycznych jest zaliczana do prac lekkich. W związku z tym mogą ją wykonywać osoby niepełnosprawne, a także osoby nie(do)słyszące.
   W Lublinie jest klasa integracyjna o profilu ekonomicznym w policealnej dwuletniej szkole ekonomicznej. Istnieje wiele szkół licealnych kształcących w kierunku ekonomia, w różnych częściach Polskich. Tam osoby nie(do)słyszące uczą się wraz z innymi niepełnosprawnymi oraz z osobami pełnosprawnymi. Kształcą ich nauczyciele, którzy są przystosowani do potrzeb osób niesłyszących, czyli posługują się językiem migowym, choć trzeba przyznać, że nie wszędzie tak jest. Jeśli nauczyciele, czy wykładowcy nie znają języka migowego, wtedy mogą poprosić o pomoc tłumacza języka migowego. Czasem osoby niesłyszące radzą sobie same i kształcą się na podstawie literatury, notatek, czy skryptów.
   Osoby niesłyszące często wolą pracować w biurze zamiast wykonywać pracę fizyczną, która jednak jest im najczęściej oferowana. Osoby nie(do)słyszące mogą wykonywać ten zawód jako np. pomoc księgowej. Wtedy nie muszą np. odbierać telefonów, a także mają ograniczone kontakty z pracownikami i z przełożonym. Najczęściej wykonują pracę papierkową, bądź przy komputerze. Osoby nie(do)słyszące są skrupulatne i często dobre w matematyce. A takie cechy są niezbędne w zawodzie księgowej. Kto wie może mogłyby w tym zawodzie liczyć także na awans i osiąganie kolejnych stanowisk? Byłoby to dużym sukcesem i wyzwaniem dla osób z uszkodzeniami słuchu.

Ewa Dragan - Tłumacz Języka Migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145725, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON