format .docx
format .pdf
Trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne życie bez sportu. Uprawiamy sport nie tylko dla zdrowia i kondycji fizycznej. Nie ulega wątpliwości, że uprawiając sport wdrażamy wartości takie jak tolerancja, duch działania zespołowego i siła charakteru. Z tej właśnie przyczyny sport stanowi niezastąpione narzędzie edukacyjne. To także znakomita forma rehabilitacji fizycznej i społecznej dla osób niepełnosprawnych.
Wśród wielu dyscyplin sportowych dostępnych dla osób niepełnosprawnych mamy dyscyplinę o nazwie GoalBall. Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i niedowidzących, która powstała tuż po II wojnie światowej i miała służyć rehabilitacji weteranów wojennych. Jej pionierami byli Austriacy. Do programu paraolimpiady goalball wszedł w 1976 r.
Goalball jest grą zespołową w piłkę dźwiękową, w której udział biorą osoby niewidome i niedowidzące. Drużyna składa się z 3 zawodników grających i 3 rezerwowych. Wszyscy obowiązkowo muszą mieć zasłonięte oczy specjalnie przygotowanymi goglami.
Gra toczy się na boisku o wymiarach 9 x 18 metrów, które podzielone jest na strefy: ataku, obrony i neutralną. Boisko oznakowane jest liniami - taśmą, pod którą umieszczony jest sznurek o grubości 1,5 mm (w celu lepszej orientacji przestrzennej). Mecz trwa 2 x po 10 min.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do takiej gry jak goalball. Są to niektóre choroby oczu jak: jaskra, zanik nerwu wzrokowego itp., gdzie uderzenie piłką może całkowicie pozbawić resztek wzroku. Gra w goalball jest niewskazana również np. przy cukrzycy. Jednak w każdym przypadku należy skonsultować się indywidualnie z lekarzem okulistą i internistą.
Gdzie rozpocząć grę?
Jeżeli chcemy grać w goalball należy skontaktować się z najbliższym klubem
sportu osób niepełnosprawnych "Start". W tej chwili sekcje goalballa
istnieją przy klubach: Start Białystok, Lublin, Katowice i Wrocław.
Marek Rzeczycki- Pośrednik pracy.
Laboratorium ECDL |
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi |
|
![]() |
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych |
![]() |