Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Sport dla Osób Niepełnosprawnych.

   Trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne życie bez sportu. Uprawiamy sport nie tylko dla zdrowia i kondycji fizycznej. Nie ulega wątpliwości, że uprawiając sport wdrażamy wartości takie jak tolerancja, duch działania zespołowego i siła charakteru. Z tej właśnie przyczyny sport stanowi niezastąpione narzędzie edukacyjne. To także znakomita forma rehabilitacji fizycznej i społecznej dla osób niepełnosprawnych.

   Wśród wielu dyscyplin sportowych dostępnych dla osób niepełnosprawnych mamy dyscyplinę o nazwie GoalBall. Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i niedowidzących, która powstała tuż po II wojnie światowej i miała służyć rehabilitacji weteranów wojennych. Jej pionierami byli Austriacy. Do programu paraolimpiady goalball wszedł w 1976 r.

   Goalball jest grą zespołową w piłkę dźwiękową, w której udział biorą osoby niewidome i niedowidzące. Drużyna składa się z 3 zawodników grających i 3 rezerwowych. Wszyscy obowiązkowo muszą mieć zasłonięte oczy specjalnie przygotowanymi goglami.

   Gra toczy się na boisku o wymiarach 9 x 18 metrów, które podzielone jest na strefy: ataku, obrony i neutralną. Boisko oznakowane jest liniami - taśmą, pod którą umieszczony jest sznurek o grubości 1,5 mm (w celu lepszej orientacji przestrzennej). Mecz trwa 2 x po 10 min.

   Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do takiej gry jak goalball. Są to niektóre choroby oczu jak: jaskra, zanik nerwu wzrokowego itp., gdzie uderzenie piłką może całkowicie pozbawić resztek wzroku. Gra w goalball jest niewskazana również np. przy cukrzycy. Jednak w każdym przypadku należy skonsultować się indywidualnie z lekarzem okulistą i internistą.

   Gdzie rozpocząć grę?
Jeżeli chcemy grać w goalball należy skontaktować się z najbliższym klubem sportu osób niepełnosprawnych "Start". W tej chwili sekcje goalballa istnieją przy klubach: Start Białystok, Lublin, Katowice i Wrocław.

Marek Rzeczycki- Pośrednik pracy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145896, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON