Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Znaczenie choroby.

   Niezwykle istotną rolę w procesie rehabilitacji ma znaczenie przypisywane chorobie. Często decyduje ono o przyjmowanej przez osobę postawie wobec swojej sytuacji i wpływa na podejmowanie określonych działań zgodnie z przeświadczeniem o ich celowości i przewidywanej skuteczności. Dokonując przeglądu tego zagadnienia można wyróżnić następujące kategorie znaczeń przypisywanych chorobie, która może być traktowana jako (za: Czubalski, 1995):

    Zarówno w sytuacji, kiedy choroba traktowana jest jako ulga jak i korzyść, taka postawa wywołuje negatywny efekt placebo. Co oznacza, ze zamiast mobilizować, wpływa na brak motywacji do zmiany swojej sytuacji, poddania się leczeniu, powrotu do stanu zdrowia. Może utrwalać objawy chorób somatycznych, a także prowadzić do powstawania tzw. objawów czynnościowych związanych z zaburzeniami psychosomatycznymi - a więc, takimi zmianami w organizmie, które powstają jakby wskutek oddziaływań naszej psychiki (przykładem mogą być zarówno drobne dolegliwości jak i poważne i uciążliwe schorzenia). Osoby pracujące z niepełnosprawnymi klientami powinny zwracać uwagę na takie traktowanie przez nich schorzenia i pracować nad zmianą jej postrzegania w kierunku mobilizacji do pracy nad zmianą aktualnej sytuacji.

Źródło

Czubalski K. (1995). Pośredni wpływ choroby na funkcjonowanie człowieka. W: Wrześniewski K., Skuza B. (red.), Wybrane zagadnienia medycyny psychosomatycznej i psychologii chorego somatycznie. Warszawa.

 

Agnieszka Chmielewska - Psycholog

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145693, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON