Szanowni Państwo,

Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !

Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi

w godzinach od 7:30 do 15:30 w formie zdalnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:


81 534-82-90


534-032-029


533-485-990

oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Sławne osoby niepełnosprawne cz. III

   Poza przedstawionymi wcześniej sławnymi ludźmi ze świata polityki osoby niepełnosprawne odnosiły i odnoszą znaczące sukcesy także w dziedzinie kultury i sportu, są to np. Ludwig van Beethoven i Terry Fox.
   Ludwig van Beethoven to kompozytor niemiecki, uważany za jednego z największych kompozytorów wszech czasów. Beethoven był twórcą nowego myślenia muzycznego, które odcisnęło się piętnem nie tylko na epoce romantyzmu, ale i następnych. Beethoven skomponował m.in. 9 symfonii, 5 koncertów, 11 uwertur. W wieku 27 lat, będąc u szczytu sławy, zaczął tracić słuch. Był to olbrzymi cios, z którym długo nie mógł się pogodzić. Początkowo ukrywał ten fakt nawet przed najbliższymi. Kiedy zrozumiał, że choroba jest nieuleczalna, zaczął unikać ludzi. Lekarze nie potrafili mu pomóc, nie byli w stanie nawet postawić diagnozy. Beethovenowi udało się jednak wygrać z chorobą. Zwycięstwo polegało na tym, że tworzył nadal, mimo pogarszającego się stanu zdrowia. Będąc całkowicie głuchym, stworzył swoje najlepsze, jak twierdzą znawcy tematu, dzieła, m.in. IX Symfonię. Właśnie ta IX symfonia d-moll z kantatą finałową "Oda do radości" tego niemieckiego kompozytora do słów F. Schillera w opracowaniu Herberta von Karajana, została przyjęta jako hymn Unii Europejskiej.
   Inną osobą, która pomimo swej niepełnosprawności nie poddała się, a wręcz przeciwnie podjęła walkę ze swoją chorobą i stała się jednym z największych bohaterów narodowych Kanady jest Terry Fox. Mężczyzna ten był studentem i sportowcem amatorem. W wieku 22 lat w wyniku choroby nowotworowej stracił nogę powyżej kolana. Po tym fakcie Terry zdecydował się przebiec w poprzek Kanady, od jej Wschodniego do Zachodniego wybrzeża. W czasie biegu, nazwanego Maratonem Nadziei, zbierane były składki na fundusz walki z nowotworami. Terry Fox rozpoczął swój bieg od symbolicznego zanurzenia swej sztucznej nogi w falach Oceanu Atlantyckiego i napełnienia baniaka wodą, którą zamierzał wylać pod koniec biegu do Oceanu Spokojnego. W wyniku postępu choroby nowotworowej, przerzutów do płuc, Fox zmuszony był do przerwania swego biegu, po przebiegnięciu w ciągu 143 kolejnych dni ogółem 5300 km. Terry Fox przebiegał więc każdego dnia około 42 kilometrów co stanowi długość maratonu. Wkrótce po przerwaniu Maratonu Nadziei, Terry Fox zmarł. Oprawa medialna wydarzenia przyczyniła się do olbrzymiej popularności osoby Terry'ego Foxa, a w konsekwencji powstania jego legendy. Do czasów współczesnych w Kanadzie i USA, organizowane są tzw. Terry Fox Run, w czasie których zbierane są datki na cele związane z badaniami nad nowotworami. Coroczny Terry Fox Run odbywa się także w innych krajach świata, w tym Polsce w Warszawie. Ten niepełnosprawny mężczyzna otrzymał najwyższe kanadyjskie wyróżnienie - Order Kanady. Został również bohaterem filmów fabularnych "The Terry Fox Story" oraz "Terry",
   Przedstawionym bohaterom niepełnosprawność przeszkodziła w życiu w znaczący sposób mimo tego potrafili sobie z nią poradzić i niech słowa Ludwiga Beethovena zobrazują ich walkę z chorobą "W cierpieniu musi człowiek wypróbować swe siły, musi wytrzymać wszystko, nie zważając na swą nicość i dążyć do dalszej doskonałości".

Źródło: Wolna Encyklopedia - biografie,

 

Kamil Skowron - asystent osób niepełnosprawnych

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 29.07.2020r.
Stronę odwiedzono 19491740, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON