1 procent
zobacz >>>

Trudny rynek pracy - reakcje pracodawców

   Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 12,2%. Utrzymuje się więc tendencja spadkowa. Na przestrzeni roku spadek jest dość istotny (w lipcu 2006 15,7%). W istotny sposób zmienia się też sytuacja na rynku. Coraz częściej pracodawcy mówią o problemie ze znalezieniem pracowników. Problem dotyczy już nie tylko specjalistów, ale również niewykwalifikowanych i szeregowych stanowisk pracy. Problemy w znalezieniu takich pracowników mogą wynikać z mechanizmów rynkowych, prawa podaży i popytu na pracę i konkurencyjności pracy w szarej strefie. Płaca minimalna (obecnie 936 zł brutto) jest niesatysfakcjonująca dla wielu osób, stąd pracodawcom trudno znaleźć jest pracowników do ich ofert pracy.
   W obliczu takiej sytuacji większe koncerny coraz częściej rozważają zatrudnianie obcokrajowców. Przykładem są koreańskie firmy inwestujące niedaleko Wrocławia, które zapowiadają zatrudnienie pracowników z Azji. W tym celu składają stosowne wnioski w Urzędzie Pracy.
   Według aktualnych danych na Śląsku jest blisko 180 tysięcy bezrobotnych. Mimo to, ze względu na brak chętnych do pracy, wnioski o zatrudnienie obcokrajowców będą prawdopodobnie pozytywnie rozpatrzone.
   Sytuacja na rynku pracy w Polsce zawsze była określana jako trudna. Na przestrzeni kilkunastu miesięcy "trudności" zaczęły być określeniem coraz częściej używanym przez pracodawców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje podniesienie płacy minimalnej, a ekonomiści mówią o hamującym wpływie na gospodarkę takich zmian. Część pracodawców już teraz dostosowuje się do sytuacji na rynku podnosząc wynagrodzenia lub szukając tańszych pracowników za granicą.

Marcin Młynarczyk - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.01.2020r.
Stronę odwiedzono 18470439, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON