Szanowni Państwo,

Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !

Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi

w godzinach od 7:30 do 15:30 w formie zdalnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:


81 534-82-90


534-032-029


533-485-990

oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Pływanie jako forma rehabilitacji i relaksu osób niepełnosprawnych.

   Dobroczynny wpływ wody na organizm człowieka znany jest od dawna. Pływanie stanowi jedną z popularniejszych form rekreacji, aktywności ruchowej, sportu, jak również stosowane jest jako jedna z form rehabilitacji. Ruch w wodzie wpływa korzystnie na ogólny rozwój psychofizyczny. Pływanie poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję, wzmacnia mięśnie, zwiększa ruchomość aparatu stawowo - kostnego. Przebywanie w wodzie pozwala na wykonywanie niektórych ruchów, które w naturalnym środowisku są niemożliwe ze względu na osłabioną siłę mięśni. Ruch w wodzie połączony z pokonywaniem znacznego jej oporu kształtuje prawidłową postawę ciała oraz wzmacnia siłę mięśni. To korzystne oddziaływanie wody wykorzystywane jest w lecznictwie, szczególnie w rehabilitacji osób ze schorzeniami narządu ruchu, wadami postawy. W wodzie ciało jest bardziej rozluźnione, zrelaksowane, stawy i kręgosłup nie ulegają takim przeciążeniom, łatwiej jest więc wykonywać ćwiczenia. Aktywność ta poprawia krążenie, pracę serca i płuc. Lepsze ukrwienie przyśpiesza natomiast przemianę materii.
   Poza licznymi korzyściami fizycznymi pływanie pozytywnie wpływa również na psychikę. Wysiłek fizyczny w wodzie to doskonały sposób na poprawę samopoczucia, radzenie sobie ze stresem, relaks. Systematyczne ćwiczenia wyrabiają odwagę, wzmacniają wiarę we własne siły, pozwalają na przełamywanie własnych słabości. Obserwuje się także istotne korzyści społeczne tj. integrację ze społeczeństwem oraz satysfakcję z właściwego wykorzystania czasu wolnego.
   Pływanie uważane jest za jedną z bezpieczniejszych form sportu i aktywności fizycznej, niemniej jednak należy zachować rozwagę i stosować się do zaleceń lekarskich. W przypadku niektórych chorób istnieją przeciwwskazania do znacznego wysiłku fizycznego. Wyczerpany i osłabiony organizm podczas pływania szybko się męczy, co może wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.
   Inną formą aktywności w wodzie przeznaczoną również dla osób niepełnosprawnych dobrze pływających, nie bojących się wody jest nurkowanie.    Nauka nurkowania odbywa się na specjalnych kursach. Tak jak w przypadku osób w pełni sprawnych wymagana jest zgoda lekarza.
   Pływanie jest zatem formą aktywności ruchowej, która wszechstronnie oddziaływuje na organizm człowieka, hartuje i uodparnia organizm, daje uczucie odprężenia i radości. Może być formą rehabilitacji, spędzania czas wolnego lub sposobem na życie (sport zawodowy).

Magdalena Budzyńska - Specjalista ds. rehabilitacji zawodowej

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 29.07.2020r.
Stronę odwiedzono 19466700, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON