1 procent
zobacz >>>

Sławne osoby niepełnosprawne cz II.

   Kolejną osobą niepełnosprawną, której stan zdrowia nie przeszkodził w zrobieniu kariery, a jego zmagania z niepełnosprawnością podziwiali wszyscy Amerykanie jest Franklin Delano Roosevelt. Jest najpopularniejszą i najbardziej wpływową osobą niepełnosprawną w dziejach świata. Ten amerykański polityk, czterokrotnie wybierany na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej pełnił ten urząd w latach 1933-1945. Przeprowadzone przez niego reformy społeczno-gospodarcze doprowadziły do zakończenia wielkiego kryzysu. Za jego prezydentury Stany Zjednoczone nawiązały stosunki dyplomatyczne z ZSRR i przystąpiły do II wojny światowej. Roosevelt był współtwórcą Wielkiej Koalicji i razem z Churchillem i Stalinem decydował o losach powojennego świata.
   W wieku 39 lat po kąpielach w zimnej wodzie został sparaliżowany od pasa w dół, a lekarze rozpoznali u niego chorobę Heinego-Medina. Franklinowi groził paraliż i utrata wzroku. Jego nogi zostały usztywnione i już do końca życia poruszał się na wózku inwalidzkim. Jednak nie załamał się i zaczął walczyć ze swoją chorobą, dzięki czemu jego stan zdrowia ulegał poprawie, a ćwiczenia umożliwiły mu siedzenie i pozostawiły władzę w rękach. Podczas kampanii prezydenckiej przemierzył ponad 44 tys. km, co dla osoby poruszającej się wyłącznie na wózku inwalidzkim stanowiło ogromny wysiłek.
   Mimo swojej niepełnosprawności najwięcej razy w historii, bo aż trzykrotnie- w latach 1932, 1934 i 1941 zdobywał tytuł Człowieka Roku magazynu Time. Był też pierwszym amerykańskim prezydentem, który otrzymał ten tytuł.
   Poprzez swoją walkę z nieuleczalną chorobą Franklin Delano Roosevelt udowodnił Amerykanom oraz całemu światu, że osoba niepełnosprawna może osiągnąć sukces, a niepełnosprawność w odniesieniu takiego sukcesu nie musi przeszkadzać.

Źródło: Wolna Encyklopedia biografie,

Kamil Skowron - Asystent osób niepełnosprawnych

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.01.2020r.
Stronę odwiedzono 18470437, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON