1 procent
zobacz >>>

Kiedy szef dopłaca do pensji?

Wypadek i choroba.

Zdarza się, że pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy. Musi to zrobić, gdy stan zdrowia pracownika nie pozwala na wykonywanie dotychczasowej pracy, gdy stwierdzono u niego objawy choroby zawodowej lub stał się niezdolny do pracy z powodu takiej choroby lub wypadku przy pracy.

Jeśli lekarz medycyny pracy stwierdzi u pracownika objawy choroby zawodowej, wyda odpowiednie zaświadczenie dla pracodawcy. Poda w orzeczeniu, w jakim terminie pracodawca musi przenieść pracownika na inne stanowisko oraz na jak długo (art. 230 k.p.).
Przeniesienie ma poprawić stan zdrowia pracownika. Jeśli przeniesienie na inne stanowisko spowodowałoby obniżenie pensji pracownika, musi otrzymać dodatek wyrównawczy. W przypadku upłynięcia terminu przeniesienia wyznaczony w orzeczeniu lekarskim pracownik powraca na poprzednie stanowisko.

Wypadek przy pracy to następna sytuacja, w której pracodawca ma obowiązek zmienić pracownikowi rodzaj pracy ze względu na jego stan zdrowia (art. 231 k.p.) Dotyczy to pracownika, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy, ale nie został uznany za niezdolnego do pracy. Inne stanowisko pracy musi odpowiadać stanowi zdrowia i kwalifikacjom zawodowym. Gdyby w efekcie miał otrzymywać niższe wynagrodzenie przysługuje mu dodatek wyrównawczy.

 

Ireneusz Jóźwicki - Pośrednik pracy.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.01.2020r.
Stronę odwiedzono 18461639, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON