Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Koń - niezwykły terapeuta

   Koń - piękne , przyjazne , budzące zachwyt i szacunek zwierze, którego ogromne walory, natura oraz specyfika jego ruchu wykorzystywane są w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
   Metoda rehabilitacji zawdzięczająca swoją specyfikę koniowi biorącemu udział w terapii określana jest mianem hipoterapii. Jest ściśle powiązana z innymi formami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi, oddziałuje nie tylko na sferę fizyczną ale również na psychikę. Z uwagi na udział konia jest metodą wyjątkową i atrakcyjną, w szczególności dla niepełnosprawnych dzieci .
   W Polsce jest to dziedzina młoda, ale ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. Daje ona wiele możliwości terapeutycznych, mogą z niej korzystać osoby z różnymi schorzeniami, w szczególności osoby po przebytych chorobach zostawiających trwałe ślady w sprawności fizycznej i w życiu psychicznym, osoby upośledzone umysłowo, z deficytami rozwojowymi, z uszkodzeniami analizatorów oraz niedostosowane społecznie.
Oddziaływanie hipoterapii:

   Istnieją jednak schorzenia, w których hipoterapia nie jest zalecana. Z tego powodu konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty oraz informacja o barku przeciwwskazań do tego rodzaju terapii. Hipoterapia odbywa się według ustalonego planu terapii. Stopień trudności ćwiczeń, oraz ich czas dobierany jest do potrzeb konkretnego pacjenta. Terapia prowadzona jest przez wyszkolonych hipoterapeutów, których wiedza i umiejętności zapewniają właściwą współpracę pomiędzy koniem a jeźdźcem. W trakcie terapii wytwarza się między koniem a pacjentem silna więź.    Hipoterapia stosowana jest w różnych formach:

Jazda konna dla osób niepełnosprawnych może być również formą rekreacji i wypełniania czasu wolnego lub formą rywalizacji sportowej.
Konie wybierane do hipoterapii powinny spełniać określone warunki zarówno pod względem budowy ciała, poprawności i wydajności ruchu jak i charakteru. Koń terapeuta powinien być chętny do współpracy, przyjazny, spokojny, nie być płochliwy.

Magdalena Budzyńska - Specjalista ds. rehabilitacji zawodowej

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20857965, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON