Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Na czym polega e - rekrutacja?

   Nowoczesne zarządzanie kapitałem pracowników, w którego skład wchodzi również dobór pracowniczy, coraz częściej wykorzystuje tzw. e - rekrutację, czyli pozyskiwanie kandydatów za pośrednictwem Internetu. Przewaga tej formy nad innymi jest zapewne związana z nieograniczoną lokalizacją środowiska internetowego, minimalnym czasem dostępu, niskimi kosztami, a przede wszystkim bardzo dużą elastycznością i możliwością aktualizacji zebranych danych drogą on - line. Portale internetowe, serwisy pracy są wirtualnym miejscem rekrutacji lub pośrednictwa pracy. Jest to wygodny sposób poszukiwań zarówno dla przyszłych pracowników oraz dla pracodawców. Nowoczesne technologie wykorzystywane w rekrutacji, pozwalają na zwiększenie jej skuteczności, jeśli są skierowane do odpowiedniej grupy odbiorców. Pożądana grupą są osoby: łatwo uczące się, mobilne, będące absolwentami szkół i uczelni, pracownicy o wysokich specjalistycznych kwalifikacjach. Według badań prowadzonych w 2005 r. przez jeden z najpopularniejszych polskich portali z pracą ponad 85% aplikantów to osoby przedziale wiekowym 18 - 35 lat, a ponad 60% to osoby z wykształceniem wyższym, mieszkające w dużych miastach i mające staż do 10 lat pracy. W większej mierze osoby korzystające z tzw. e - rekrutacji pracują w branży IT, sektorze usług finansowych, sektorze handlowym. Są to więc tzw. pracownicy Nowej Gospodarki, która opiera się na wiedzy. W przypadku w/w grup zawodowych Internet wydaje się być bardzo odpowiednią forma rekrutacji, a często także wstępnej selekcji kandydatów, tym bardziej, że każdy pracodawca ma możliwość skorzystania z portali branżowych np. dla inżynierów, lekarzy, farmaceutów, handlowców. Oprócz standardowych ogłoszeń rekrutacyjnych, zamieszczanych w portalach z pracą w formie graficznej, serwisy takie, oferują również tzw. usługi adexpress. Są to ogłoszenia rekrutacyjne wysyłane pocztą elektroniczna do wyselekcjonowanej grupy kandydatów. Z innych możliwości e- rekrutacji przydatna jest także, z punktu wiedzenia pracodawcy, możliwość składania aplikacji on-line. Pozawala to na ujednolicenie formy dokumentów aplikacyjnych, co przekłada się na możliwość szybkiej preselekcji.
   Za powszechnością e - rekrutacji przemawia fakt, że odwiedzane strony z ofertami pracy mają zazwyczaj około 4 milionów odsłon miesięcznie. Każdy użytkownik po zalogowaniu się na stronie portalu jest zapisywany w bazie danych, które są prowadzone przez obsługę serwisów z pracą.
Stosowanie e - rekrutacji znacznie skraca i ułatwia proces komunikacji pomiędzy aktorami rynku pracy, w szczególności pracodawcami, potencjalnymi kandydatami do pracy, a także agencjami zatrudnienia, pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego. Bardzo dużym ułatwieniem jest możliwość wertowania ogłoszeń według określonych kryteriów wyboru np. data ogłoszenia, branży, lokalizacji, wynagrodzenia, doświadczenia zawodowego, bądź słów kluczowych.
   Poza ogólnopolskim portalami z pracą takimi jak np. jobpilot.pl; pracuj.pl, praca.gazeta.pl, inna kategorią form e - rekrutacji są zakładki na stronach poświęcane karierze zawodowej na stronach konkretnych firm czy instytucji. Po złożeniu aplikacji, przeprowadzana jest także wstępna selekcja kandydatów pod kątem znajomości obsługi komputera, poruszania się w środowisku internetowym czy znajomości języka obcego.
   E - rekrutacja jest formą coraz częściej stosowaną przez pracodawców, jest także bardzo wygodną formą poszukiwania pracy przez kandydatów. Dodatkowo zawiera wiele ciekawych informacji dla kandydatów, takich jak np. wzory dokumentów aplikacyjnych, przykładowe testy selekcyjne, kalkulatory płac oraz porady ekspertów zajmujących się rynkiem pracy.

Katarzyna Kowalczyk - Doradca zawodowy.
 

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20858354, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON