Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Sport osób niepełnosprawnych

   Sport od łacińskiego słowa desportare znaczy odprężyć się, rozerwać. Sport jest częścią kultury fizycznej , służącą do podnoszenia i nabywania sprawności fizycznej oraz wyrabiania pewnych cech charakteru takich jak: lojalność czy przestrzeganie reguł.
   Przez lata zastanawiano się nad tym czy niepełnosprawni mogą uprawiać sport. Aktywność ruchowa miała służyć rehabilitacji, szybszemu powrotowi do zdrowia. Trening powinien być kontynuacją leczenia szpitalnego przez dobór odpowiednich dyscyplin. Trening zwiększa też aktywność ruchową, która jest istotnym czynnikiem kompensującym utracone funkcje.
   Sportowcy niepełnosprawni co 4 lata startują w Paraolimpiadach (Igrzyska Olimpijskie dla osób niepełnosprawnych), które odbywają się tuż po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, w mieście goszczącym sportowców pełnosprawnych. Zawody mają taką samą oprawę, a zmagania sportowców oglądają dziesiątki tysięcy widzów. Zachowany jest identyczny rytuał olimpijski. Co 4 lata rozgrywane są Mistrzostwa Świata, a co 2 lata - Mistrzostwa Europy.
   Wśród uczestników tych imprez sportowych liczne sukcesy odnosili sportowcy z województwa lubelskiego, główne zrzeszeni w Lubelskim Integracyjnym Centrum Sportu i Rehabilitacji "Start".
   Niepełnosprawni zawodnicy z Lublina zaczeli starty już od lat 70 XX wieku. Do najważniejszych osiągnięć można zaliczyć: 3 złote medale Ireny Bak-Prokopiuk wywalczone na Paraolimpijskich Igrzyskach w Toronto, (1976) i w Arnhem (1980), w skoku w dal oraz biegu na 60m., złoty i dwa brązowe medale Bożeny Czopek-Czechaniuk wywalczone na Igrzyskach w Arnhem (1980r) w pływaniu, 3 brązowe medale tej samej zawodniczki zdobyte na Mistrzostwach Świata w Berlinie (1995) w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem, srebrny i brązowy medal Heleny Króźlak-Leja przywiezione z Igrzysk Paraolimpijskich w Seulu, (1988) w biegu na 100 i 400m. oraz sześć srebrnych medali tej zawodniczki zdobytych w biegach na różnych dystansach na Mistrzostwach Europy w Warnie (1983) oraz Rzymie (1985). Do sukcesów lubelskich zawodników można zaliczyć także złoty medal w narciarstwie Mariana Niedźwiadka z Insbruku (1984), złoty, srebrny i brązowy medale Haliny Woźniak-Zawiślak zdobyte w biegu na dystansach 1500, 800 i 3000 oraz 400m. podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Nowym Jorku (1984) a także złoty medal tej zawodniczki w biegu na 1500 m zdobyty na Mistrzostwach Europy w Warnie (1983). Pod koniec ubiegłego stulecia a także na początku bieżącego dało się zauważyć coraz lepsze wyniki lubelskich łuczników. Można do nich zaliczyć brązowy medal Zofii Doman z Mistrzostw Świata w Stock Mandeville (1998), oraz brązowy medal zdobyty drużynowo Wiesławy Wolak z Mistrzostw Świata w Nymburku (2001) a także brąz z Mistrzostw Zandhoven (2001) oraz złoty i brązowy medal z Mistrzostw Europy w Spale (2002). Bardzo dobre wyniki osiąga również Piotr Sawicki, który przywiózł z Mistrzostw Europy w Nymburku (2001) drużynowy srebrny medal, z Mistrzostw Europy w Zandhoven srebrny medal oraz brąz wywalczony na Mistrzostwach Europy w Spale (2002).
   Przykład wymienionych sportowców z najbliższego otoczenia, ich sukcesy, sława oraz uznanie może pomóc innym osobom dotychczas niezdecydowanych, a mających chęci w podjęciu decyzji o uprawianiu sportu niepełnosprawnych a tym samym pomóc w zintegrowaniu się ze społeczeństwem, pokonywaniu barier psychicznych, uwierzeniu w siebie.

Źródło: sprawozdanie z obchodów 40-lecia funkcjonowania Lubelskiego Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji "Start" w Lublinie, Wolna encyklopedia.

 

Kamil Skowron - asystent osób niepełnosprawnych

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20858300, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON