Logo EFS
Plakat promocyjny

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf


Regulaminy projektów PFRON

1 procent
zobacz >>>

Terapia zajęciowa

   Terapia zajęciowa jest jedną z metod rehabilitacji, której celem jest mobilizacja biologiczna i psychiczna organizmu, przywrócenie utraconej sprawności fizycznej i psychicznej. Terapia odbywa się poprzez wykonywanie określonych czynności o charakterze fizycznym lub umysłowym. Metoda ta nie jest nowa, wykorzystywana była już w starożytności. Zajęcia powinny być prowadzone przez przeszkolonych terapeutów, przy współpracy z zespołem: lekarzem, psychologiem, fizjoterapeutą. Na terapię zajęciową składa się wiele dziedzin:

   Terapia zajęciowa polega na stopniowym angażowaniu chorego w życie społeczne oraz przygotowaniu do powrotu do pracy lub zmiany zawodu. Terapia, jej rodzaj, czas trwania, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych chorego. Dla jednych terapia zajęciowa będzie polegać na nauce wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego, której celem będzie usamodzielnienie się tej osoby, dla innych będzie ona związana z budowaniem potrzeby aktywności, potrzeby pełnienia ról społecznych. Terapia może wykorzystywać walory terapeutyczne sztuk plastycznych. Prace związane z malarstwem, rzeźbą, ceramiką, grafiką oddziałują na narządy zmysłów, pobudzają wyobraźnię a zarazem wpływają na poprawę koordynacji i precyzji ruchów oraz zwiększają siłę mięśni. Aktywność twórcza pozwala na odzwierciedlenie swoich uczuć, emocji i potrzeb. Prace z zakresu rzemiosła artystycznego np.: tkactwo, dziewiarstwo, metaloplastyka mogą stanowić przygotowanie do wykonywania pracy zarobkowej.
   Terapia ruchem w formie ćwiczeń usprawniających, zajęć sportowych aktywizuje, wzmacnia układ mięśniowy, zwiększa wydolność fizyczną a pośrednio wpływa na poprawę nastroju, stanu psychicznego.
Terapię zajęciową prowadzi się zarówno z osobami dorosłymi, jak i z dziećmi. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w specjalnie wyposażonych do tego celu pracowniach.

Źródło: Marciniak W., Szulc A. (red): Wiktora Degi Ortopedia i Rehabilitacja, PZWL, Warszawa 2003, 2004.

Magdalena Budzyńska - Specjalista ds. rehabilitacji zawodowej

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 26.08.2021r.
Stronę odwiedzono 20857944, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON