Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Autoanaliza jako metoda poszukiwania optymalnego środowiska pracy.

   Osoba poszukująca pracy to osoba dorosła. A zatem jeśli jest osobą dorosłą to wymaga się od niej samodzielnego podejmowania decyzji. Te procesy decyzyjne często bywają wspierane przez inne osoby. Jednakże ostatecznie to osoba bierze odpowiedzialność, za swoje przedsięwzięcia. W związku z tym warto dokonać bilansu swoich kompetencji.
   Aby czuć się dobrze na swoim stanowisku pracy, a także aby być cenionym pracownikiem należy dookreślić swoje predyspozycje do wykonywania określonego zawodu, do pracy na danym stanowisku pracy. Warto zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Jakie wartości są dla mnie ważne? Podczas odpowiedzi na to pytanie pojawi się refleksja jakie miejsce w hierarchii moich wartości zajmuje praca. A także jaka praca będzie zgodna z moją hierarchią wartości. Ponadto w sytuacji doprecyzowywania środowiska pracy istotnym pozostaje dookreślenie naszych celów ogólnych (które chcemy w naszym życiu osiągnąć) a w wśród nich celów zawodowych.
    Moja idealna praca - jaki ma charakter, w jakim miejscu, w jakich godzinach, w jakich warunkach zewnętrznych, ile zarabiam, jakie mam możliwości rozwoju, jakie czynności wykonuję na danym stanowisku pracy... Te i wiele innych pytań wymagają odpowiedzi podczas podejmowania decyzji o poszukiwaniu pracy w której będziemy mieli szansę się rozwijać i realizować.
  2. Należy zapytać siebie - dlaczego ja chcę podjąć pracę? Odpowiedź na to pytanie stanowi dookreślenie naszej motywacji do pracy. Jakie powody "popychają" nas do tego aby podjąć trud poszukiwania pracy. Czyżby, tylko finanse?, a może własny rozwój lub chęć bycia użytecznym... Jeśli to tylko finanse to będę szukał pracy dobrze płatnej, jeśli chęć rozwoju to będę szukał firmy, która we mnie zainwestuje np. w wysyłając mnie na szkolenia itd.
  3. Kolejną istotną kwestią pozostaje przeanalizowanie własnych cech osobowości. Sporządzenie własnego profilu osobowości pomoże przełożyć nasze cechy na możliwość wykonywania danego zawodu. Blisko z tą kwestią pozostają uwarunkowania temperamentalne do wykonywania danego zawodu. Nasz potencjał intelektualny także będzie miał znaczenie w wyborze optymalnego dla nas środowiska pracy. Posiadam uzdolnienia matematyczne, czy raczej humanistyczne, a może jestem uzdolniony plastycznie... Odkrycie tych predyspozycji pomoże nam na odnalezienie się na rynku pracy. Jeżeli sami mamy wątpliwości odnośnie naszej osobowości zawodowej pomocą służą nam psychologowie i doradcy zawodowi.
  4. Jak radzę sobie w sytuacjach stresowych? Czy stres mnie motywuje do działania, czy nie potrafię sobie radzić z sytuacjami trudnymi? Jakie stresory są dla mnie najtrudniejsze, a z jakimi sobie radzę?
  5. Jaki jest mój styl życia? To pytanie zazębia się z kwestią związaną - czy ja będę pasować do danej firmy? Decydując się na starania o pracę w danej firmie warto pozyskać jak najwięcej informacji o niej, aby spróbować oczami wyobraźni zobaczyć siebie w tej firmie. Ta wizualizacja pozwoli prawdopodobnie na wzbudzenie odczuć i będzie szansą na zapytanie siebie - czy ja chciałbym w takim środowisku pracować?
  6. Kolejną istotną kwestią pozostaje przeanalizowanie własnego doświadczenia zawodowego, a także posiadanego wykształcenia. Takie przyjrzenie się sobie pod tym kątem pozwoli na jeszcze dokładniejsze doprecyzowanie optymalnego środowiska pracy.

    Taka dogłębna analiza siebie pozwoli na skuteczniejsze poruszanie się po rynku pracy, a także zmniejszy ryzyko doświadczania rozczarowań w procesie poszukiwania pracy. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na powyższe pytania zanim wyruszymy na rynek pracy.

Anna Czarska-Kopeć - Psycholog

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20191247, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON