Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Twórcze spojrzenie na rynek pracy.

   Jak to jest: praca jest czy jej nie ma? Podobno jest, tylko trzeba umieć ją znaleźć. Rynek pracy możemy przyrównać do rynku na którym sprzedaje się owoce i warzywa. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jesteśmy skłonni wybierać te owoce i warzywa, które są atrakcyjne. Decyzja o zakupie jest podyktowana także predyspozycjami i umiejętnościami sprzedawcy. Nasza atrakcyjność na rynku pracy uzależniona jest od naszych predyspozycji osobowościowych, posiadanego wykształcenia - przygotowania zawodowego. A także istotną rolę odgrywają "techniki sprzedaży" zastosowane podczas starania się o zatrudnienie. Poszukiwanie pracy związane jest z wykorzystaniem wielu możliwości. Proces osiągnięcia sukcesu w postaci odnalezienia się na rynku pracy i nawiązaniu stosunku pracy jest uzależniony w dużej mierze od kreatywności osoby poszukującej pracy. Tak naprawdę szukanie pracy to ciężka praca. Jakie mamy możliwości?
   W pierwszej kolejności jednym z najpopularniejszych sposobów to: wyszukiwanie ofert pracy w gazetach codziennych. Jest to miejsce gdzie pracodawcy zamieszczają swoje ogłoszenia o naborze pracowników. Tam można odnaleźć ofertę pracy odpowiednią dla nas.
W dzisiejszych czasach ważną formą poszukiwania pracy jest Internet, gdzie na stronach poświęconych pracy ukazują się ogłoszenia dotyczące ofert pracy. Internet jest tą formą, która pozwala zdobyć oferty pracy najbardziej aktualne, a także dokonać tego w szybki i łatwy sposób.
   Kolejną metodą jest korzystanie z usług urzędów pracy, które świadczą pomoc z zakresu pośrednictwa pracy. Komplementarną formę pomocy w zakresie poszukiwania pracy stanowią agencje zatrudnienia, pośrednictwa pracy czy biura doradztwa zawodowego, personalnego, biura karier szkół wyższych.
   Ważną formą poszukiwania pracy jest udział w targach i giełdach pracy. Gdzie celem zasadniczym jest nawiązanie jak największej liczy kontaktów satysfakcjonujących obie strony: wystawców i klienta. Na targach można poznać firmy i oczekiwania pracodawców.
   Najistotniejszą a zarazem wymagającą największego wysiłku formę stanowią osobiste wizyty u potencjalnych pracodawców. Warto z tą metodę wykorzystywać ze względu na to, że jeśli ten potencjalny pracodawca spotka się z nami nawet na krótką chwilę przyjmując nasze dokumenty aplikacyjne to podczas następnego spotkania z nami np. na rozmowie kwalifikacyjnej w sytuacji gdy będzie poszukiwał pracowników zadziała prawo - "to co znane jest bardziej lubiane". Pracodawca nie będzie pamiętał skąd ale będziemy wydawali się znajomi. Oprócz standardowej formy pozostawienia informacji o nas w postaci cv w tej sytuacji warto wykorzystać wizytówkę zawodową sporządzoną na okoliczność poszukiwania pracy. Na eleganckim papierze zwięzłe informacje na temat naszej osoby mogą być przypomnieniem dla pracodawcy o naszym istnieniu. Taka mała wizytówka w gąszczu profesjonalnie przygotowanych cv może okazać się czymś oryginalnym i przykuwającym uwagę pracodawcy.
   Istotnym pozostaje sporządzenie osobistej siatki kontaktów gdzie umieszczamy osoby nam znane, które mogą pomóc nam pozyskać informacje o potencjalnych miejscach pracy. Na takiej siatce możemy odznaczać możliwości już wykorzystane i kontakty pozyskane. Na tej podstawie możemy zaprojektować nasze wizyty u przyszłych pracodawców
   Można także zamieścić swoje ogłoszenie nt. tego, że poszukujemy pracy na stronach internetowych lub w gazetach.
Prześledzenie tych metod poszukiwania pracy pokazuje jak wiele możliwości należy wykorzystać aby można było siebie określić jako osobę aktywną w zakresie poszukiwania pracy. Zasada jest następująca: jeśli chcemy uzyskać zatrudnienie należy wykorzystać jak najwięcej możliwości. Nasza atrakcyjność na rynku pracy wzrasta wraz z częstością naszego działania na rzecz uzyskania zatrudnienia. Czasem potrzeba czasu aby odnaleźć się na rynku pracy. Nie można pozwolić sobie jednak na bierność w sytuacji kiedy zależy nam na uzyskaniu zatrudnienia.


Anna Czarska-Kopeć - Psycholog.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20192576, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON