1 procent
zobacz >>>

Podwyżki pensji w 2007 roku.

   Od początku roku środki masowego przekazu informują o licznych podwyżkach cen i usług. Stwierdzenie, że nowy rok niesie ze sobą podwyżki nie musi być jednoznacznie niepomyślną prognozą. Opublikowany niedawno raport Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami i Szkoły Głównej Handlowej mówi o przewidywanych podwyżkach pensji w 2007 r. Raport został sporządzony w oparciu o sondaż przeprowadzony w kilkuset firmach prywatnych z terenu całego kraju. Aż 60% z nich planuje 10-15% podwyżki pensji. Dodatkowo 62% respondentów wskazuje na planowane podwyżki premii i zwiększenie tzw. świadczeń pozapłacowych, takie jak ubezpieczenia zdrowotne, karty rabatowe i bony na zakupy w supermarketach. Firmy planują również zwiększenie wydatków na szkolenia personelu i dofinansowanie edukacji podnoszącej ich kwalifikacje.
   Planowane wydatki i podwyżki wiążą się z potrzebą zatrzymania pracowników w organizacjach w sytuacji, w której zaczyna ich brakować. Łączy się to z faktem, iż (według oficjalnych danych) Polskę opuściło ok. 1,5 miliona potencjalnych pracowników, w większości młodych i wykształconych osób. Podwyżki będą więc dotyczyły tych obszarów rynku pracy, które najbardziej cierpią na emigracji. Badania wskazują, ze problemy rekrutacyjne w 60% dotyczą specjalistów, a w 30% robotników.
   Polskie firmy musza intensywnie planować działania, które mogą zatrzymać specjalistów w kraju, dodatkowo pojawia się zjawisko konkurencji, na którym korzystają pracobiorcy wybierając pracodawcę, który płaci lepiej, lub zapewnia lepsze świadczenia pozapłacowe. Nad problemem braku kadr pochyla się również rząd planując obniżenie kosztów zatrudnienia (np. poprzez niższa składkę rentową), czy wprowadzając bardziej elastyczne zasady zatrudnienia, możliwe do zmiany wraz ze wzrostem efektów pracy (propozycja Urzędu Nadzoru Finansowego).
Na wzrosty płac wskazują prognozy i logika zarządzania zasobami ludzkimi, która nakazuje lepiej opłacać brakujących pracowników. Proces wzrostu wynagrodzeń dotyczy głównie specjalistów i wykwalifikowanych pracowników. Pozostaje mieć nadzieję, że tendencja zwyżkowa pozytywnie dotknie wszystkich pracujących i nie wprowadzi zbyt wielkich dysproporcji.


Marcin Młynarczyk - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 18.01.2019r.
Stronę odwiedzono 16937127, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON