Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Cukrzyca i praca zawodowa

   Cukrzyca to choroba wymagająca ustabilizowanego trybu życia, zaplanowania podstawowych czynności, takich jak czas spożycia posiłku i przede wszystkim podawania insuliny (w przypadku cukrzycy typu I). Pomimo szeregu tych, wydawałoby się niedogodności, istnieje niewiele zawodów, których osoby z cukrzycą nie mogą wykonywać. Można wymienić tu kilka podstawowych grup zawodów, które ze względu na swój niebezpieczny charakter są nieosiągalne dla cukrzyków, bądź też dostęp do ich wykonywania jest ograniczony. Są to, między innymi:


   Poza tymi kilkoma wyjątkami dostęp osób żyjących z cukrzycą do innych zawodów nie jest niczym ograniczony. Wiele osób z cukrzycą może wybrać sobie taką pracę, jaka jest zgodna z ich wykształceniem, zainteresowaniami czy predyspozycjami.
   Bardzo często przed podjęciem pracy "cukrzycy" zastanawiają się czy o swojej chorobie poinformować swojego pracodawcę i ewentualnych współpracowników. Wiele osób obawia się tego, iż w chwili poinformowania o chorobie mogą pojawić się jakieś oznaki dyskryminacji ze strony pracodawcy czy też współpracowników. Warto jednak zaznaczyć, iż tego typu zachowania (dyskryminacja) stają się w naszych czasach na szczęście zjawiskiem marginalnym. Ważnym jednak jest to, aby przynajmniej jedna czy dwie osoby z najbliższego otoczenia w pracy wiedziały, iż dana osoba choruje na cukrzycę i by osoby te umiały lub miały możliwość nauczenia się rozpoznawać objawy hipoglikemii i aby w razie potrzeby mogły pomóc.
W przypadku zatrudnienia osób z cukrzycą ważne jest to, by w miarę możliwości osoby te miały zagwarantowane regularne godziny pracy, by dzięki temu mogły należycie kontrolować poziom cukru we krwi. Nie oznacza to jednak, iż osoby z tym schorzeniem nie mogą wykonywać pracy w nieregularnych godzinach czy też pracy zmianowej. Wszystko to zależy od tego, czy cukrzyca jest "wyrównana" i czy dana nieregularność godzin pracy nie spowoduje rozregulowania poziomu cukrów. Jedyną porą, która jest niewskazana do wykonywania pracy przez osoby z cukrzycą jest pora nocna.
   W ostatnich latach cukrzyca staje się choroba społeczną, zapada na nią coraz większa liczba osób, niezależnie od płci i wieku. W związku z tym dla wielu pracodawców pracownicy z cukrzycą nie są zjawiskiem nowym, niezrozumiałym, wywołującym lęk i różnego rodzaju obawy. Osoby takie niemalże bez żadnych przeszkód mogą realizować swoje plany zawodowe, aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, spełniać się rodzinnie i zawodowo. Cukrzyca nie wyklucza nikogo, jeżeli chodzi o możliwości podjęcia pracy. Liczy się tylko motywacja osoby chcącej podjąć pracę, chęć do podjęcia takiej pracy i zrozumienie ze strony pracodawcy, że z cukrzycą można normalnie żyć i pracować.


Marcin Pastuszak - Pośrednik pracy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145890, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON