Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Kto przegrywa wyścig szczurów?

 

"Ludzie osiągają dobre samopoczucie dzięki złemu
samopoczuciu innych, poprzez pokonywanie innych.
Czyż nie jest to obrzydliwe? Ale dla domu wariatów
jakże znamienne!"
Anthony de Mello

 

Pewna kobieta opowiedziała mi historię swojej pracy zawodowej. Przez kilkanaście lat była dyrektorem oddziału w dużej firmie. Kierowała pracą kilkudziesięciu osób. Niestety firma została zlikwidowana. Wspomniana pani dyrektor stała się osobą bezrobotną. Wkrótce okazało się, że znaleźć pracę w jej wieku (50 lat) i z jej za wysokimi kwalifikacjami, nie jest łatwo. Była bardzo zdeterminowana, postanowiła znaleźć cokolwiek - zatrudniła się w telefonicznym biurze obsługi klienta. Siedziała "na słuchawkach" i przez 8 godzin odbierała telefony. Teraz ona miała nad sobą kierownika - młodego, dynamicznego, wszechwiedzącego menedżera, który skrupulatnie z zegarkiem w ręku wyliczał 7 minutową przerwę na wypicie herbaty w ciągu pracy. Poza tą przerwą trzeba było siedzieć cały czas przy telefonie, nie rozmawiać ze współpracownikami, nie wstawać z fotela, nigdzie nie chodzić, nie rozglądać się. Wszystkie rozmowy były nagrywane i monitorowane. Po trzech miesiącach tego wariactwa zrezygnowała.
Wszyscy znamy podobne historie. Przytrafiają się one naszym znajomym, opowiadają o nich nasi Klienci lub czytamy o nich w gazetach. Większość osób staje do tych zawodów , gdzie gra toczy się o super wydajność, o bycie pierwszym w szeregu.
Socjolodzy odnoszą takie sytuacje do zjawiska mcdonaldyzacji społeczeństwa. Twórcą terminu jest George Ritzer, który zainteresował się tym tematem w latach 60 - tych XX wieku. Mcdonaldyzacja to proces stopniowego upowszechniania się zasad działania restauracji szybkich dań we wszystkich dziedzinach życia społecznego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. W restauracji McDonalds dostajemy jedzenie szybko, jest tego dużo i ta ilość ma nam zrekompensować bezwartościowość pokarmu, ponadto wszędzie gdziekolwiek będziemy, dostaniemy to samo, dodatkowo sami się obsłużymy i sami po sobie posprzątamy, ale zanim skonsumujemy, to wcześniej za wszystko zapłacimy. Nasze życie społeczne zaczyna przypominać taką restaurację, a wyznacznikami tego życia według Ritzer są: kalkulacyjność, efektywność, przewidywalność i możliwość manipulacji.
Kalkulacyjność - ważne jest to, co da się przeliczyć - cena, jakość, ile czasu potrzeba na przygotowanie usługi. Ilość staje się równoważna jakości - dobre jest to, że dostajemy dużo i prędko. Od pracowników żąda się trzech cech - pracować szybko, sprawnie i za niskie pieniądze. Wszystko jest wyliczone, a pracownik nie powinien za dużo myśleć.
Efektywność - Człowiek w firmie liczy się tylko z punktu widzenia zysków, jakie może przynieść. Z podmiotu staje się przedmiotem sprawy, jest środkiem, narzędziem do realizacji celu stawianego przez firmę. Narzędzie, jeśli przestaje być efektywne wymienia się na inne spełniające oczekiwania.
Przewidywalność - nasze zachowanie staje się przewidywalne, więc łatwo można zacząć nami manipulować. Charakterystyczną cechą jest to, że jesteśmy stale kontrolowani, obserwuje nas technika, dlatego też zaczynamy zachowywać się jak maszyny. Czy rozmawialiście z jakimkolwiek pracownikiem z telefonicznego biura obsługi klienta, który jest monitorowany ze swych rozmów - po takiej rozmowie ma się wrażenie jakby mówiła do nas automatyczna sekretarka, a nie żywy człowiek.
Możliwość manipulacji - nie jest to manipulowanie wprost - manipuluje się drogą okrężną, np. w urzędach, przekazuje się nam informację, iż jesteśmy tam mile widziani, ale jednocześnie oczekuje się, że szybko załatwimy swoją sprawę i zwolnimy miejsce dla innych. Wypełniamy czynności podstawowe, bez rozszerzania, tylko to, czego się od nas wymaga. Ludzie tu mają być bardzo przeciętni, a nie wykształceni, bo mogliby mieć jakieś oczekiwania, a mają wykonywać swoje obowiązki według ustalonej kolejności i w odpowiednich ilościach.
System, w którym żyjemy, w coraz mniejszym stopniu nam służy. Nie pozwala żyć po ludzku, realizować najistotniejszych aspiracji: potrzeby poświęcania innym czasu i uwagi, potrzeby tworzenia trwałych związków, bycia w zgodzie ze sobą oraz z własnym sumieniem, potrzeby wolnej twórczości, doświadczania radości i zachwytu, potrzeby duchowych poszukiwań i czynienia dobra.
Przystępując do wyścigu szczurów zapominamy, że wyścig nie jest naturalnym sposobem szczurzego życia. Wyścigi zgotowali szczurom ludzie - badający w laboratoriach inteligencję ssaków i mechanizmy uczenia się.
W wyścigu tym człowiek gubi swą osobowość, zdobywa pewnego rodzaju doskonałość, ułatwiającą mu lawirowanie w wirze działań i interesów, może nawet zrobić karierę. Ale może bardzo się rozczarować, bo gdy dobiegnie już do mety nie będzie tam dla niego żadnego trofeum.

Źródło inspiracji: G. Ritzer, "Mcdonaldyzacja społeczeństwa", Wydawnictwo Muza, 2005 r.

Justyna Grabek - Kozera - Rejestrator w Agencji Zatrudnienia

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20145872, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON