Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Spadek bezrobocia we wrześniu.

   Do 15,3% spadło we wrześniu bezrobocie w naszym kraju. W sierpniu znajdowało się na poziomie 15,5%. Pomimo spadku, bezrobocie wciąż jest wysokie, ale firmy mają kłopoty ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
   Wbrew temu, na co wskazywałoby doświadczenie ubiegłych lat, wraz z końcem lata zapotrzebowanie na pracowników rośnie w większości branż. Przyczyną prawdopodobnie jest to, że w okresie wakacyjnym wiele wykwalifikowanych pracowników wyjechało za granicę.
   Dobra koniunktura inwestycyjna powoduje, że na brak specjalistów najbardziej uskarża się branża budowlana. Brakuje osób, budujących nowe budynki mieszkalne i biurowe. Eksperci rynku pracy wskazują, że zapotrzebowanie na tę grupę osób będzie rosło.
   Zapotrzebowanie na pracowników dotyczy również branży teleinformatycznej. Pracodawcy poszukują programistów, projektantów stron internetowych i administratorów sieci. Postępująca informatyzacja pozwala przewidywać jeszcze większe zapotrzebowanie na te stanowiska pracy.
Rozwój handlu i usług finansowych stawia na dobrej pozycji osoby szukające pracy w zawodach związanych ze sprzedażą (handlowiec, specjalista ds. sprzedaży i wyższe stanowiska) i finansami (księgowy, doradca finansowy, analityk rynku).
   Procent osób bezrobotnych w Polsce spada, ale wciąż utrzymuje się na najwyższym poziomie w Unii Europejskiej. Można się zastanawiać, czy spadek będzie systematyczny i kiedy osiągnie magiczny stały poziom poniżej 10%. To, co brzmi jak najlepsze życzenia dla wszystkich pracujących może stać się zmorą pracodawców poszukujących specjalistów. Hipotetyczne konsekwencje takiego poziomu bezrobocia to przede wszystkim (w zasadzie widoczny już obecnie) wzrost płac w branżach cierpiących na deficyty zasobów ludzkich. Można też przypuszczać, że naturalną konsekwencją będzie rozwój firm pośredniczących w zatrudnieniu i agencji pracy, których bieżącymi zajęciami będzie już nie tylko werbowanie kandydatów na stanowiska, ale również przekwalifikowanie osób, którym brak kwalifikacji do podjęcia pracy.

Na podstawie danych GUS i rozmowy Programu pierwszego PR z Przemysławem Gackiem z portalu praca.pl


Marcin Młynarczyk - Doradca zawodowy

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20192243, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON