Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Uzdrowienie głuchoniemego w Ewangelii wg Świętego Marka.

[..] Przyprowadzili Mu głuchoniemego i prosili Go, żeby położył na niego rękę. On wziął go na bok, osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka [...] Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić. [...] Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę.
   Przywrócenie słuchu jest dla osoby niesłyszącej darem Boga. Osoba uzdrowiona czuje się szczęśliwa, nabiera chęci do życia, do poznawania nowych ludzi. Radością jest to, co dla człowieka słyszącego jest normą, na co nawet często nie zwraca się uwagi: można usłyszeć ćwierkające ptaszki, słuchać muzyki, radia, TV, rozmów ludzkich, można rozmawiać przez telefon, a przede wszystkim śmiać się razem z innymi. Właśnie to jest wszystkim, czego pragnie osoba niesłysząca - w obecnych czasach jest to często dla niej nie realne. Osoba uzdrowiona nie czułaby się zagrożona marginalizacją czy poniżana, nie czułaby, że jest niepełnosprawną osobą. Taka osoba czułaby się równa z innymi.
   W dzisiejszych czasach "uzdrowienie" jest mechanicznie, czyli można poprawić słuch za pomocą implantu lub aparatu słuchowego - nie przywraca on słuchu, ale poprawia możliwości słyszenia. Nie jest to słyszenie w takim samym stopniu, jak u osoby bez uszkodzenia słuchu, ale daje szansę na lepsze rozróżnianie dźwięków z otoczenia. Rehabilitacja pomaga w nauce słuchania - jeśli słuch został uszkodzony w dzieciństwie; jeśli w późniejszym wieku - osoba nie ma większych trudności, szybciej radzi sobie z trudnościami w komunikacji.
   Obecnie coraz częściej osoby niesłyszące włączane są do wspólnoty społecznej, do wspólnoty duchowej z innymi ludźmi. To zjawisko integracji jest bardzo pozytywne. Pomimo tego, że osoba niesłysząca nie odzyska słuchu, jest i pozostaje osobą, przysługują jej więc wszystkie prawa.

 

Ewa Dragan - Tłumacz Języka Migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20192549, aktualnie przegląda ją 6 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON