format .docx
format .pdf
Województwo lubelskie leży w południowo-wschodniej części Polski.
Zajmuje obszar 25 tys. 155 km2 (9,2% powierzchni Polski) i jest trzecim co do
wielkości regionem Polski. Główne miasta to: Lublin (stolica województwa), Chełm,
Zamość, Biała Podlaska i Puławy.
Lubelszczyznę zamieszkuje ok. 2 mln 185 tys. osób (5,8% ludności kraju), z czego
51,4% ogółu stanowią kobiety. Większość ludności województwa mieszka na terenach
wiejskich - 51,4% ogółu mieszkańców. Ludność w wieku produkcyjnym stanowi 61,4
%; w wieku przedprodukcyjnym - 22,2% i 16,4 % - w wieku poprodukcyjnym.
Województwo lubelskie ma charakter rolniczo-przemysłowy. Ze względu na dogodne warunki klimatyczne i urodzajne gleby zalicza się do najważniejszych ośrodków produkcji rolnej w kraju i jest znaczącym jej eksporterem. Jedną z głównych gałęzi gospodarki Lubelszczyzny jest przemysł spożywczy: cukrowniczy, mięsny, piwowarski, młynarski, tytoniowy, spirytusowy, a także owocowo-warzywny. Poza przemysłem spożywczym ważne miejsce w gospodarce regionu zajmują: przemysł chemiczny, wydobywczy, materiałów budowlanych, drzewny, metalowy, maszynowy, jak również lotniczy. Słabości województwa lubelskiego to: mała liczba podmiotów gospodarczych, wysoka stopa bezrobocia na terenach wiejskich, wysoki wskaźnik bezrobocia ukrytego na terenach wiejskich, niska urbanizacja, brak koordynacji systemu kształcenia zawodowego z potrzebami rynku pracy i niska atrakcyjność inwestycyjna Województwa dla kapitału zewnętrznego.
Ogółem w woj. lubelskim w 2004 r. zatrudnionych było 303,7 tys osób. Wskaźnik zatrudnienia na koniec roku 2004 wyniósł ponad 47,7% z tego 42,7 % stanowiły kobiety. W sektorze publicznym zatrudnienie znalazło 177,0 osób zaś w sektorze prywatnym pracowało 126,7 tys. osób.
Sektorem gospodarki, w którym zatrudnienie znalazło najwięcej pracowników 278,6 było rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo. Najmniejszym zatrudnieniem charakteryzowała się branża hotelarska i restauracyjna, w której pracowało zaledwie 7,1 osób. Znaczącym sektorem był przemysł - 108,0 tys. zatrudnionych.
Na koniec 2005 r., w urzędach pracy zarejestrowanych było 156.832 bezrobotnych, co stanowiło 17,0% ludności aktywnej zawodowo. Struktura bezrobocia pod względem płci była wyrównana, zarówno kobiety jak i mężczyźni stanowili po 50,0%. Wśród ogółu bezrobotnych w woj. lubelskim liczebną przewagę nad mieszkańcami miast mieli mieszkańcy wsi tj. 53,9%. Z analizy struktury wieku wynika, że ponad połowa (58,4%) zarejestrowanych bezrobotnych nie przekroczyła 34 roku życia, a zdecydowana większość, bo ponad 3 (77%) jest w tzw. wieku mobilnym, tj. do 44 lat. Oznacza to, że większość zarejestrowanych bezrobotnych w regionie jest w wieku najwyższej aktywności zawodowej, wśród której dominuje młodzież stanowiąca 26,7% ogólnej liczby bezrobotnych.
Najliczniejszą grupą wśród bezrobotnych w drugim półroczu 2005 r. były osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym - 30,0%, oraz gimnazjalnym i poniżej (27,2%) przy czym wśród mężczyzn przeważało wykształcenie zasadnicze zawodowe, a u kobiet - policealne i średnie zawodowe. Oznacza to, iż ponad połowa (57,2%) populacji bezrobotnych to osoby, które nie mają średniego wykształcenia. Najmniej liczną grupę stanowili bezrobotni z wyższym wykształceniem (8,1%) i liczba ta wzrosła o 0,7% w stosunku do końca 2004 r. Natomiast liczba osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym zmniejszyła się 1,5% w stosunku do ubiegłego roku.
Sektorem gospodarki, w którym odnotowano największą liczbę zarejestrowanych bezrobotnych w I połowie 2005 r. było przetwórstwo przemysłowe - 24,6%, zaś najmniejszą - w sektorze związanym z rybołóstwem i rybactwem - 0,1% oraz w sektorze górnictwo i kopalnictwo - 0,2 % w stosunku do ogółu bezrobotnych dotychczas pracujących. Wysoki odsetek odnotowano również w handlu i naprawach - 18,4% oraz w budownictwie - 10,9%. W pozostałych sektorach odnotowana liczba bezrobotnych była stosunkowo niska i utrzymywała się w granicach od 5,7% w administracji publicznej, ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych, poprzez 4,2% w sektorze związanym z pozostałą działalnością usługową, komunalną, społeczną i indywidualną, 3,7 % w ochronie zdrowia i opiece społecznej, 3,5% w rolnictwie, łowiectwie i myślistwie, 2,6% w edukacji i obsłudze nieruchomości do 1,8 % w sektorze: hotele i restauracje.
Opracowano na podstawie danych statystycznych Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Ireneusz Jóźwicki - Pośrednik pracy 31.08.2006 r.
Laboratorium ECDL |
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi |
|
![]() |
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych |
![]() |