Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Kursy języka migowego.

   Do Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych przy Fundacji Fuga Mundi zgłasza się wiele beneficjentów, którzy pytają mnie czasem o to gdzie można odbyć kurs z zakresu języka migowego.
   Niewiele osób wie, że kurs języka migowego tak naprawdę składa się z 4 stopni (kiedyś były tylko 3). Nauka tego języka wymaga ogromnej cierpliwości i ... dobrej pamięci wzrokowej.
   Dla osób, które dopiero zaczynają się uczyć pierwszych znaków języka migowego proponuję I stopień. Obejmuje on ok. 500 słów.
   Do kursu II, III i IV stopnia można przystąpić wtedy, jeśli się zdało już egzamin z niższego stopnia z co najmniej oceną dobrą. Każdy stopień kursu obejmuje 105 godzin nauki.
   Najlepszym sposobem, aby się tego języka dobrze i intensywnie nauczyć jest wyjazd na wakacje z "Letnią Szkołę Języka Migowego". Letnia Szkoła organizowana jest co roku, ale za każdym razem w innym mieście np. w Lesznie, Łodzi, Warszawie. Na takie kursy przyjeżdżają ludzie z całej Polski, nie tylko nauczyciele uczący w szkołach dla niesłyszących.
Kursy takie trwają od końca czerwca do połowy lipca. (W tym roku odbył się on w Warszawie w dniach od 29 czerwca do 14 lipca i jego koszt wynosił ok.500zł).
   W Letniej Szkole codzienna nauka języka migowego trwa 7-8 godzin (to dużo!), także w soboty i niedziele. Organizatorzy zawsze zapewniają noclegi i wyżywienie (za odpłatnością oczywiście). Udział w Letniej Szkole jest też wspaniałą okazją, by spotkać ciekawych ludzi z różnych stron Polski, wymienić doświadczenie, poglądy na temat osób niesłyszących. A także na miejscu można nabyć słowniki języka migowego i literaturę na temat osób z wadą słuchu.
   Jeśli ktoś byłby zainteresowany w przyszłym roku wyjazdem do Letniej Szkoły Języka Migowego, to podaję kontakt do organizatora: tel.: 077 454 35 87. Co roku organizatorem takiego kursu jest Oddział Wojewódzki Polskiego Związku Głuchych w Opolu, ul. 1 Maja 21, 45-068 Opole.
   Jesienią odbędzie się inny już kurs języka migowego w Warszawie. Będą to kursy: I, II, II i IV stopnia. Spotkanie informacyjne w tej sprawie odbędzie się 3 października 2006 r. w Instytucie Głuchoniemych na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30, a koszt takiego kursu wynosi 530zł. Istnieje możliwość, by koszty rozłożyć na raty. Każdy stopień to 105 godzin nauki. Zajęcia będą trwały cały semestr.
   Jeżeli ktoś jest zainteresowany szczegółami tego kursu, to podaję kontakt mailowy do organizatora: buniap@poczta.onet.pl.
   Jeszcze wcześniej, bo w dniach 4 września - do 31 października 2006 roku odbędzie się kurs języka migowego w Gliwicach. Koszty tego kursu wahają się w granicach 175 zł, jeżeli zbierze się 20-osobowa grupa. Jest to podstawowy kurs języka migowego - I stopnia. Przewidziane jest 70 godzin zajęć tego kursu. Organizuje je Gliwickie Stowarzyszenie Niesłyszących. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany szczegółami na temat tego kursu, to podaję kontakt mailowy do organizatorów: gsn gliwice@o2.pl lub gcop iop@gcop.gliwice.pl lub pod numerem telefonu: 032 238 81 67.
   Nie posiadam obecnie informacji na temat organizowania takiego kursu na terenie województwa lubelskiego.

Elżbieta Grzesiuk - Tłumacz języka migowego.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20179219, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON