Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Żeby urosnąć trzeba najpierw zapuścić korzenie

   Czytając teksty Paulo Coelho natknęłam się na pewna historyjkę o chińskim bambusie Jest to roślina, która nie wykazuje żadnych oznak życia pięć lat po zasianiu, wypuszcza tylko malutki kiełek. Przez cały ten czas należy ją podlewać i nawozić. W tym czasie cały wzrost odbywa się pod ziemią - budowany jest skomplikowany system korzeniowy, sięgający kilkudziesięciu metrów. I nagle w szóstym roku, w przeciągu dwóch tygodni roślina osiąga wielkość kilkunastu metrów, aż w końcu dochodzi do wysokość dwudziestu pięciu metrów.
   Lubię ten przykład, ponieważ można go odnieść do wielu spraw w naszym życiu. Pracujemy nad czymś, wkładamy swój czas, zapał, wysiłek i czekamy na efekty. Jednak bywa, że mijają tygodnie, miesiące czy nawet lata i nie widać rezultatów. Doświadczenia wielu osób mówią, że jeśli wykażemy się cierpliwością i będziemy inwestować w siebie to w końcu przysłowiowy szósty rok nadejdzie a wraz z nim zmiany, których się nie spodziewamy. Chiński bambus może stać się analogią do naszych życiowych zamierzeń. Możemy odnieść to do pracy, nauki, polityki, sztuki, relacji międzyludzkich.
   Przypomina mi się historia pewnej osoby, która bardzo chciała studiować medycynę. Jednak za pierwszym razem nie udało jej się dostać na wymarzony kierunek, postanowiła nie tracić nadziei i za rok podeszła kolejny raz do egzaminu, niestety tym razem też zabrakło jej kilka punktów. Nie odstraszyło jej to i próbowała po raz kolejny i kolejny. Musiało jej naprawdę bardzo zależeć, jednak i za czwartym razem nie znalazła swojego nazwiska na liście przyjętych. W takiej sytuacji oczywistym jest, że mogłaby się poddać i dać za wygraną, zwalić wszystko na pech. Jednak przyszedł rok piąty i postanowiła podejść do egzaminu jeszcze raz. Tym razem osiągnęła cel, została przyjęta na medycynę. Dziś skończyła już studia jest dobrze zapowiadającym się lekarzem. Ile musiało być w niej determinacji i siły, aby nie poddać się tak szybko. Gdyby postanowiła dać sobie spokój, nie "męczyć się" i zająć się czymś innym dziś jej życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Sytuacja ta z pewnością wzmocniła w niej poczucie, że realizuje swoje marzenia - idzie wybraną przez siebie drogą, towarzyszy jej przeświadczenie o wzięciu swoich spraw we własne ręce, no i mocno zapuściła korzenie pogłębiając wiedzę w danej dziedzinie.
   Jest wiele podobnych sytuacji, kiedy się zastanawiamy czy warto wkładać wysiłek w coś, na czym z jednej strony nam bardzo zależy, ale z drugiej poniesiemy pewne koszty lub też efekty nie będą widoczne od razu. Wiele osób np. zastanawia się czy podejmować dalszą naukę, studia, towarzyszy tej decyzji wiele dylematów: czy włożone koszty nie będą wyższe od przyszłych zysków? Czy inwestycja się zwróci? Jest to decyzja bardzo trudna. Inni zastanawiają się czy angażować się w wolontariat, który nie daje możliwości zarobkowania, ale pozwala nabrać doświadczenia w dziedzinie, którą sobie wybierzemy. Niektórzy mogą zastanawiać się czy angażować się na sto procent w pracę zawodową, kiedy początkowe efekty nie są zadawalające.
   Ciekawe, co na te dylematy odpowiedziałby Edison, który przeprowadził ponad 10 tyś. prób zanim jego żarówka zaświeciła. Kiedy przeprowadził 5 tysięcy prób jeden z dziennikarzy w wywiadzie z nim złośliwie stwierdził, że tyle porażek powinno wystarczyć, by potwierdzić to co wszyscy uważali za niemożliwe. Edison odpowiedział, że to nie było 5 tysięcy porażek - to było pomyślne odkrycie 5 tys. sposobów w jaki nie należy budować żarówki. W końcu osiągną swój cel. Czy mielibyśmy tyle odwagi i determinacji, co Edison? Często po pierwszym niepożądanym rezultacie zniechęcamy się i rezygnujemy z realizacji celu. Gdyby dziecko miało mentalność dorosłego nigdy nie nauczyłoby się chodzić rezygnując z tego wyzwania po pierwszym upadku.
   Myślę, że cokolwiek robimy, aby robić to dobrze trzeba najpierw wnikliwie poznać daną rzecz, a to może oznaczać, że nie zawsze efekty będą widoczne od razu. Innymi słowy żeby urosnąć jak przykładowe drzewo trzeba najpierw zapuścić korzenie. Paulo Coelho mówi o tym w ten sposób: "Musimy pamiętać, że trzeba dużo odwagi, aby wspiąć się wysoko, i jednocześnie należy bardzo głęboko wczepić się w ziemie." Dlatego zachęcam do budowania systemu "korzeni" w naszych życiowych zamierzeniach tylko wtedy będą one trwałe i będzie można zbierać z nich owoce.

Justyna Grabek - Kozera - Rejestrator w Agencji Zatrudnienia

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20179406, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON