Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Zdrowe mózgi nie gwarantują zdrowych myśli

   Kiedy stajemy przed jakimś nowym zdarzeniem, które ma nastąpić w naszym życiu - może to być rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy, pierwsza randka, rozpoczęcie studiów, przeprowadzka do innego miast - wówczas towarzyszą nam różne myśli na temat tych wydarzeń.    Zastanawiamy się jak wypadniemy na rozmowie w sprawie pracy, jakie wrażenie wywrzemy na osobie, na której nam zależy, czy znajdziemy przyjaciół na studiach lub czy zostaniemy zaakceptowani w nowym środowisku.
   W swych głowach często sami budujemy scenariusze przyszłych zdarzeń. Oto wyobrażamy sobie rozmowę z pracodawcą: jesteśmy zestresowani, ręce nam się trzęsą, wygadujemy głupoty, totalna klapa, jak zwykle nie mamy żadnych szans. Na potwierdzenie naszych myśli przywołujemy kilka historii, które miały podobny przebieg i stwierdzamy, że "Zawsze błaźnie się na rozmowach kwalifikacyjnych", "Zawsze jestem zestresowany i mam pustkę w głowie", "Nigdy nie udaje mi się zaprezentować tak jak bym chciał", a w ogóle to "jak się nie ma znajomości to nie można dostać pracy" a zresztą "wszyscy pracodawcy tacy są: gruboskórni, wyniośli, mają wygórowane wymagania", ów dialog prowadzony w głowie skutecznie zniechęca nas do dalszych starań poszukiwania pracy.
   Możemy też nasze myśli ukierunkować w drugą stronę. Przed rozmową kwalifikacyjną myślimy sobie, że jesteśmy tacy świetni, że nie musimy się w ogóle do niej przygotowywać. Pracodawca tylko spojrzy na nas i od razu zobaczy, że szukał takiej osoby. Jesteśmy fantastyczni, wspaniali i wszyscy czekają, aby nas zatrudnić. Jakie jest nasze zaskoczenie, kiedy okazuje się, że na spotkaniu nie wystarczył sam nasz uśmiech, a pracodawca chciał sprawdzić naszą wiedzę w danej dziedzinie. W dodatku wcale nie był naszą osobą zachwycony.
   Powyższe przekonania na temat rzeczywistości są przykładami niezdrowego sposobu myślenia. Pierwszy z nich obrazuje negatywne myślenie, drugi pozytywne. Pierwszy może prowadzić do wyzwalania negatywnych emocji i stać się samospełniającym proroctwem. Jeśli będziemy wszystkim wokół powtarzać, że nie mamy szans znaleźć pracy, bo brak nam kwalifikacji, doświadczeń, bo się nie nadajemy, to ludzie w końcu mogą w to uwierzyć i przestaną pomagać nam w osiąganiu celów.
   Natomiast myślenie pozytywne może powodować wiele rozczarowań. Często nie jest ono oparte na faktach, nie prowadzi też do emocjonalnego zdrowia, robi tylko dobre wrażenie. Chwilowo poprawia nam samopoczucie.
   W jaki więc sposób myśleć, aby zachować równowagę emocjonalną i dobre samopoczucie?
   Dr Maxie C. Maultsby, Jr., światowej sławy psychiatra jest twórcą metody, która ma zastosowanie w nowoczesnych psychoterapeutycznych technikach samo-pomocy. Opracował on pięć zasad zdrowego myślenia, które pomagają sprawdzić czy nasze myśli prowadzą nas do spokoju wewnętrznego czy wręcz przeciwnie powodują wewnętrzny ferment i brak stabilizacji emocjonalnej. Tak, więc jego zdaniem zdrowe myślenie posiada następujące cechy:
1. jest oparte na oczywistych faktach
2. chroni nasze życie i zdrowie
3. pomaga osiągać bliższe i dalsze cele
4. pomaga unikać najbardziej niepożądane konflikty z innymi lub je rozwiązywać
5. pomaga nam się czuć tak, jak chcemy się czuć bez nadużywania leków, alkoholu czy innych substancji.
   Zdrowe myślenie nie musi spełniać wszystkich zasad (ważne by spełniało 3 z podanych 5).
   Możemy się zastanawiać właściwie, po co zdrowo myśleć skoro życie zaskakuje nas różnymi sytuacjami. Przecież nie mamy wpływu na rzeczywistość, która nas otacza np. czyjąś śmierć, niesprawiedliwość na świecie, wojny czy też agresywne zachowanie innych osób.
   Starożytny rzymski filozof Epiktet stwierdził: "to nie rzeczy nas smucą, ale sposób w jaki je widzimy". Powyższe zdanie wyjaśnia jak działają nasze emocje. Fakty same z siebie nas nie denerwują. To my sami się denerwujemy poprzez nasze przekonania o tych faktach. Zauważmy jak takie samo zdarzenie u różnych ludzi wywołuje różne reakcje np. szef przekazuje zespołowi nowe zadanie do wykonania. Jedni będą uważać, że zostali obciążeni nadmiarem obowiązków, ktoś inny potraktuje to jako świetną okazję żeby się wykazać, u niektórych może spowodować to polecenie złość i frustrację u innych radość i dobry nastrój. Tak, więc ten sam fakt może wywołać skrajnie różne emocje. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg ocenia daną sytuację na podstawie naszych przekonań i postaw ukształtowanych poprzez poprzednie doświadczenia. Mózg jest trochę takim ślepym narzędziem, nie zależy mu na faktach, przetwarza to co myślimy o tych faktach. Z naszych myśli wytwarza się wewnętrzna rzeczywistość, która wywołuje nasze uczucia i działania.
   To, w jaki sposób się czujemy i zachowujemy zależy od tego, jakie myśli generujemy w swojej głowie. Dlatego warto sprawdzić za pomocą pięciu zasad zdrowego myślenia czy nasze przekonania na temat siebie, innych i świata są racjonalne. Jeśli nie warto je zmienić.

   Źródło: materiały ze szkolenia "Racjonalna Terapia Zachowań"

Justyna Grabek - Kozera - Rejestrator w Agencji Zatrudnienia

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20179384, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON