Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Fonogestuję...

   Od kilku lat traktuję fonogesty jako jedną z metod porozumiewania się z osobami niesłyszącymi i słabo słyszącymi. Z wieloma z tych ludzi dużo rozmawiam, bez trudu poruszamy każdy interesujący nas temat (nie ma bowiem problemu, że nie znam jakiegoś gestu), rzadko też zdarza się sytuacja, że czuję się niezrozumiana bądź, że sama nie rozumiem.
   W Lublinie - fonogestów można nauczyć się na KUL'u. Nie trzeba studiować surdopedagogiki czy pedagogiki specjalnej, jedynym warunkiem, jest nasza otwartość na poznawanie "nowego" języka, chęć rozmowy, a czasem także trochę cierpliwości. Przy systematycznej pracy można opanować tę metodę nawet w dziesięć dni
   Czym są fonogesty? Pani Profesor Kazimiera Krakowiak podaje taką definicję: " Fonogesty to specjalne ruchy jednej ręki (prawej lub lewej), które towarzyszą głośnemu i wyraźnemu mówieniu." (zob. np. www.glusi.pl/fonogesty/pigulka.html.). Używanie tej metody jest możliwe dzięki zasadzie: "podobnemu na ustach towarzyszy podobne na dłoni". Dlatego przyjmuje się pięć lokalizascji ruchów dłoni ( w pobliżu twarzy) oraz osiem układów palców, pozwalających nam na odróżnienie spółgłosek.
   Mówiąc z fonogestami używamy języka codziennego, to znaczy nie omijamy przedrostków, przyrostków, zwracamy uwagę na końcówki i na wymianę głosek. Jedyny warunek ? to dbałość o sposób artykulacji, czasami tylko - wolniejsze tempo mówienia.
   Owszem są szkoły specjalne lub nauczanie indywidualne, ale dla młodzieży do 21 roku życia nie ma jednak ofert dla osób dorosłych.
   Twórcą metody był R. Orin Cornett, który nadał jej nazwę - Cued Speach ("mowa ze wskazówkami"). Jej powstanie datuje się na rok 1984.
   W Polsce tę metodę porozumiewania się z osobami z uszkodzeniami narządu słuchu wykorzystuje się już w ponad stu placówkach, między innymi w Lublinie, Radomiu, Kaliszu, Płocku, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi. Korzystają z niej zarówno pedagodzy, jak i nauczyciele, logopedzi, znam kilka rodzin, które mówią z fonogestami w domach.

   Dlaczego warto uczyć się fonogestów?
   Myślę, że osoby, którym zależy na rozmawianiu z osobami niesłyszącymi czy słabo słyszącymi, powinny podejmować każdą próbę, aby nauczyć się ich języka. Ta metoda jest łatwa, a jej nauka przynosi wiele satysfakcji i jest przyjemna. Dzięki niej zwiększamy grono swoich znajomych, możemy komuś pomóc, zyskujemy dużą śmiałość w inicjowaniu spotkań.
   Więcej szczegółów na temat fonogestów można otrzymać również w Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych.

Specjalista ds. rozwoju zawodowego
Dorota Zielińska - Dryl

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20179149, aktualnie przegląda ją 9 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON