Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Język migowy.

   Język migowy to nic innego, jak zespół znaków, za pomocą których porozumiewają się osoby niesłyszące. To język, w którym znaki mają postać gestowo ? mimiczną i są odbierane na drodze spostrzegania wzrokowego.
   Osoby z wadą słuchu (zwłaszcza w stopniu znacznym i głębokim) w kontaktach między sobą używają języka migowego, który czasem jest wspierany mową lub wyraźną artykulacją.
   Język migowy ma swoją własną gramatykę, odmienną od gramatyki języka polskiego. W języku migowym często istnieją słowa, które wymyślili niesłyszący. Nie da się ich w żaden sposób "dosłownie" przetłumaczyć na język polski. Przecież podobnie w języku polskim jest wiele nowych słów np. pochodzenia obcego, które nie znalazły jeszcze albo nie doczekały się jeszcze swojego opracowania w języku migowym. Język migowy nie posiada własnego pisma. Są tylko tzw. obrazki pokazujące znaki migowe.
   Miganie czyli rozmawianie w języku migowym nie może być traktowane jako zjawisko patologiczne.
   Uważa się, że język migowy jest wspaniałym wytworem niesłyszącej społeczności, gdyż w sytuacji kiedy niesłyszący nie byli w stanie opanować mowy dźwiękowej, potrafili sobie stworzyć inny sposób komunikacji między sobą. Nawet niesłyszący mają potrzebę komunikowania się, rozumienia i tworzenia znaków.
   Wiele osób uważa, że język migowy przełamuje barierę spowodowaną przez utratę słuchu, umożliwia uspołecznienie i rozwój psychiczny. Jednakże język migowy niesie również za sobą pewne niebezpieczeństwo ? zamyka człowieka niesłyszącego w jednym środowisku i uzależnia go od słyszących tłumaczy, opiekunów i pośredników ze światem zewnętrznym.
   Niektórzy też sądzą, że język migowy jest językiem "uniwersalnym". Ale tak nie jest. Mamy na świecie wiele języków migowych: niemiecki, czeski, francuski, szwedzki, duński, rosyjski, amerykański, włoski, hiszpański, brytyjski. Istnieje nawet nikaraguański czy tajwański język migowy.

Elżbieta Grzesiuk - Tłumacz języka migowego

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20179452, aktualnie przegląda ją 5 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON